A A A
drukuj

Czy klienci SKOK-ów mogą czuć się jeszcze bezpiecznie?

Data publikacji: 2016.01.26 godz. 14:17
OCENA
4.3/5

Niedawno bankrutem został SKOK Kujawiak, a jego byli klienci już od 18 stycznia 2016 roku, mogą wypłacać środki objęte gwarancją BFG w 773 placówkach banku Pekao S.A. Mimo szybkiej reakcji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, kolejna upadłość SKOK-u wzbudziła obawy wśród klientów kas.

Fot: Czy klienci SKOK-ów mogą czuć się jeszcze bezpiecznie?

Plajta SKOK-u Wsplnota (wrzesień 2014 r.), była bezprecedensowym wydarzeniem. Pierwsza upadłość SKOK-u w historii, zwróciła uwagę mediów na kondycję kas spółdzielczych. W I kw. 2015 r. zbankrutowała większa instytucja z sektora spółdzielczych kas oszczędnościowo - kredytowych. Mowa o SKOK-u Wołomin, który miał gwarantowane depozyty o wartości 2,246 mld zł (SKOK Wspólnota - 0,817 mld zł). Klienci SKOK-u Kujawiak w ramach gwarancji depozytów otrzymają nie więcej niż 187 mln zł. Kasa z Włocławka nie była ostatnim SKOK-iem, którego kondycja finansowa wzbudza poważne wątpliwości. Niewykluczone, że już wkrótce usłyszymy o upadłości kolejnych kas. Warto się dowiedzieć, jak takie zdarzenie wpływa na sytuację klientów (członków) SKOK-u. 

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Nowy system gwarancji lepiej chroni osoby oszczędzające w kasach …
Warto wiedzieć, że sektor spółdzielczych kas oszczędnościowo - kredytowych przez całe lata był niezależny od Komisji Nadzoru Finansowego i Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Do 27 października 2012 r. nad działaniem SKOK-ów czuwał tylko organ zrzeszający - Kasa Krajowa (pełna nazwa: Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo - Kredytowa). Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo zgromadzonych środków, to przed 29 listopada 2013 r. głównym zabezpieczeniem depozytów (do 100 000 euro) była specjalna polisa w Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych SKOK.
Dowiedz się więcej o ciekawych i ważnych zasadach działania SKOK-ów »

Ze względu na wzrost znaczenia SKOK-ów oraz stwierdzone nieprawidłowości w gospodarce finansowej kas, rząd podjął decyzję o włączeniu tych podmiotów pod nadzór KNF - u (od 27 października 2012 r.) i objęcie depozytów ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (od 29 listopada 2013 r.). Te zmiany wydają się korzystne dla przeciętnego członka i klienta kas spółdzielczych. Mimo niezmiennej wartości depozytów podlegających ochronie (do 100 000 euro), gwarancja BFG jest lepszym zabezpieczeniem środków. W tym kontekście warto pamiętać, że BFG dysponuje finansowaniem z dużego sektora bankowego i może zostać awaryjnie zasilony ze środków budżetu państwa (dotacja/pożyczka) albo Narodowego Banku Polskiego (pożyczka). Spore znaczenie ma także fakt, że Bankowy Fundusz Gwarancyjny udostępnia środki na zwrot depozytów w trakcie 20 dni od daty spełnienia gwarancji (tzn. dnia zawieszenia działalności SKOK-u i ustanowienia zarządu komisarycznego oraz złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości). W szczególnych okolicznościach, ten termin może zostać przedłużony do 30 dni.

Przejdź na drugą stronę  i dowiedz się więcej na temat sytuacji w SKOK-ach »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »