A A A
drukuj

Czy mieszkania zaczną tanieć? Hossa na rynku nieruchomości

Data publikacji: 2019.09.30 godz. 15:47
OCENA
5.0/5

Od końca 2018 roku mówi się w Polsce o rosnących cenach nieruchomości - zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Powoli zaczynamy zbliżać się do poziomu cen z 2008 roku, kiedy nagle wystąpił krach na rynku nieruchomości. Czy teraz będzie podobnie? Kiedy warto zacząć planować zakup nowego mieszkania?

Fot: Ceny mieszkań w Polsce spadną?

Średnie ceny za 1 m2 mieszkań stale rosną, choć dynamika wzrostu jest jednocyfrowa. Najprawdopodobniej na korektę cenową na rynku nieruchomości mieszkalnych przyjdzie nam poczekać do 2020 roku. 

Ceny mieszkań w Polsce
Zgodnie z danymi zaprezentowanymi przez Narodowy Bank Polski ceny mieszkań zarówno w I, jak i w II kwartale 2019 roku cały czas wzrastały, choć dynamika owego wzrostu była niższa w drugim kwartale niż w pierwszym. W największych miastach w Polsce średnie ceny nieruchomości niemal wszędzie były wyższe w II kwartale tego roku w stosunku do poprzedniego kwartału, jak i w I kwartale tego roku w porównaniu do IV kwartału 2018 roku.
Wzrosty te prezentują się następująco (procentowy wzrost cen za m2 mieszkania na rynku wtórnym):

  • 6,37 proc. w Bydgoszczy,
  • 6,04 proc. w Gdańsku,
  • 4,74 proc. w Krakowie,
  • 3.89 proc. w Poznaniu,
  • 3,32 proc. we Wrocławiu,
  • 1,82 proc. w Katowicach,
  • 1,27 proc. w Warszawie.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Spośród największych miast w Polsce jedynie w Łodzi w II kwartale 2019 roku nastąpił spadek średnich cen nieruchomości za m2 na rynku wtórnym w stosunku do I kwartału 2019 roku o 0,44 proc.
Na rynku pierwotnym największe wzrosty cen średnich za m2 nieruchomości nastąpił w II kwartale 2019 roku w stosunku do poprzedniego okresu we Wrocławiu (o 5,42 proc.) oraz w Krakowie (o 5,21 proc.). Większa dynamika wzrostu cen na rynku pierwotnym była obserwowana przez NBP w I kwartale 2019 roku w stosunku do IV kwartału 2018 roku. W Katowicach był to wzrost o 10,61 proc., a w Bydgoszczy o 8,15 proc. Można wnioskować, że w II kwartale 2019 roku ceny na rynku wtórnym rosły szybciej niż na rynku pierwotnym.

Czy mieszkania zaczną w końcu tanieć?
Prognozy ekspertów wskazują, że najprawdopodobniej utrzymany będzie w III i IV kwartale tego roku delikatny, jednocyfrowy wzrost średnich cen mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym. Najwcześniej ich zdaniem będzie można oczekiwać zmiany kierunku w statystykach średnich cen nieruchomości w 2020 roku. Stale rosnące ceny nieruchomości studzą zapał kupujących i powodują, że odkładają oni na przyszłość podjęcie decyzji o zakupie nieruchomości.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Wyraźnie widać spadek popytu, a przy jednoczesnym utrzymywaniu się stałego poziomu podaży nieruchomości i wolniejszym tempie wzrostu cen mieszkań, wszystko to wskazuje, że w 2020 roku będziemy mieć w końcu do czynienia z korektą.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »