A A A
drukuj

Czy można cofnąć wykonany przelew?

Data publikacji: 2019.01.14 godz. 10:47
OCENA
5,0/5

Wykonanie przelewu w bankowości elektronicznej czy za pomocą aplikacji mobilnej banku w telefonie klienta jest bardzo proste. Wystarczy właściwie podać numer konta i kwotę, a następnie zweryfikować transakcję, aby przelew został zrealizowany. Czy jednak na tym etapie można go cofnąć?

Fot: Cofnięcie przelewu w banku jest możliwe?

Cofnięcie przelewu jest możliwe, o ile regulamin banku zakłada taką opcję. Jeśli nie, bank może nie wyrazić zgody na anulowanie płatności. Czasami za wykonanie takiej operacji trzeba zapłacić - około 20-30 zł. 

Jak wykonać przelew?
Banki realizują przelewy nawet wtedy, gdy klient nie poda danych posiadacza konta. Najważniejszy jest numer rachunku odbiorcy. Bank dokonuje przelewu na wskazany rachunek, a jeśli numer jest błędny i takie konto nie istnieje, pieniądze wracają do nadawcy przelewu. Problem pojawia się w momencie, gdy klient błędnie wpisał numer rachunku, ale ten istnieje. Finalnie przelew trafia na konto obcej osoby.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »

Zabezpieczenia bankowe
Same banki skonstruowały swoje systemy elektroniczne w taki sposób, aby klient miał jak najmniejsze ryzyko pomyłki w realizacji przelewów. Wpisanie zbyt krótkiego lub zbyt długiego numer rachunku powoduje, że system natychmiast wyświetla stosowny komunikat o błędzie.
Kiedy jednak numer rachunku zawiera odpowiednią liczbę cyfr, choć nie takie, jakie chciałby nadawca, a rachunek istnieje, system bankowy dokona przelewu na cudzy rachunek. Weryfikacja przelewu odbywa się wyłącznie po numerze konta i nie ma znaczenia, jeśli numer ten nie jest zgodny z podanymi personaliami adresata.

Czy można odzyskać pieniądze?
Pomyłki w numerach przelewów się zdarzają i wielu klientów boryka się z problemem przelania pieniędzy na cudze konto. Kłopot powiększa się, jeśli kwota przelewu jest wysoka. W pewnych okolicznościach można cofnąć wykonany, zaakceptowany przez bank przelew. Klient musi jak najszybciej, kiedy tylko zauważy swoją pomyłkę, skontaktować się ze swoim bankiem. Może zadzwonić na infolinię, ale anulacja przelewu przez telefon nie zawsze jest możliwa. Czasem trzeba odwiedzić oddział bankowy, gdzie klient proszony jest o wypełnienie formularza i podpisanie odwołania wykonanej transakcji.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »
Z cofnięciem przelewu nie powinno być większych problemów, jeśli nie został on wykonany w ramach sesji ELIXIR. W przeciwnym wypadku z poziomu banku nadawcy przelewu nie będzie można nic zrobić. Wtedy można spróbować skontaktować się z bankiem adresata. Osoba, która je otrzymała, powinna je zwrócić, ponieważ Kodeks cywilny zakłada, że „każdy, kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, jest zobowiązany do wydania korzyści w naturze, a gdy to niemożliwe, do zwrotu wartości”.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »