A A A
drukuj

Czy można zaciągnąć kredyt na umowę na zastępstwo?

Data publikacji: 2020.12.21 godz. 11:29
OCENA
4.8/5

Przy ubieganiu się o kredyt klient składa do banku szereg dokumentów, także tych potwierdzających źródło i wysokość uzyskiwanych dochodów. Instytucje bankowe obliczają na podstawie przekazanych informacji zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy. Czy będą akceptować przy tym dochody uzyskiwane na podstawie umowy na zastępstwo?

Fot: Umowa

Bank może udzielić kredytu klientowi, który uzyskuje dochody z tytułu umowy czasowej – umowy na zastępstwo, ale z reguły będzie to kredyt gotówkowy, nie zaś wieloletni kredyt hipoteczny

Czym jest umowa na zastępstwo?
Z różnych powodów w zakładzie pracy może nie być etatowego pracownika. Z uwagi na urlop macierzyński czy rodzicielski, chorobę czy inną uzasadnioną absencję, pracodawca może potrzebować zatrudnić na miejsce swojego podwładnego zatrudnionego na podstawie umowy o pracę, osobę, która go zastąpi. Wówczas może zgodnie z prawem zawrzeć umowę na zastępstwo, czyli umowę na czas określony w celu zastąpienia innego pracownika.
Z perspektywy pracodawcy umowa na zastępstwo pozwala na zachowanie ciągłości pracy, ale ważne jest, by osoba zatrudniona w ten sposób wykonywała pracę na tym samym stanowisku, jak pracownik zastępowany oraz realizowała ten sam rodzaj pracy.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Czy przy umowie na zastępstwo mamy szansę na kredyt?
Klienci banków pracujący na podstawie umów na zastępstwo mają pewne szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej, ale najczęściej w przypadku kredytów gotówkowych, które mają krótszy okres spłaty niż na przykład kredyty hipoteczne.
Umowa na zastępstwo zostanie potraktowana przez bank jak umowa terminowa, zawarta na czas określony. Nie jest to preferowana forma zatrudnienia, ale jeśli wysokość dochodu kształtuje wystarczającą zdolność kredytową klienta, szanse na kredyt gotówkowy, krótkoterminowy rzeczywiście istnieją i są duże. Wzięcie kredytu będzie niemal pewne, jeśli umowa na zastępstwo:

  • Trwa od co najmniej 3 miesięcy.
  • Będzie trwała przez co najmniej 12 miesięcy.
  • Dochody uzyskiwane z jej tytułu są odpowiednio wysokie.

Zdarza się, że przy kształtowaniu okresu kredytowania banki wyliczają go na podstawie długości trwania umowy na zastępstwo. Jeśli umowa ma potrwać jeszcze przez 6 miesięcy, to zwykle bank bez problemu udzieli kredytu gotówkowego właśnie na taki czas.
Trudniej będzie uzyskać pozytywną odpowiedź na wniosek o kredyt z zabezpieczeniem hipotecznym. Wówczas dla banku wyjątkowo ważny jest okres zatrudnienia i to, czy umowa zapewni stabilne uzyskiwanie dochodów. W przypadku zastępstwa trudno o tym mówić.
Jako umowa czasowa taka umowa na zastępstwo będzie musiała trwać od co najmniej 6 miesięcy i ważny będzie też staż pracy pracownika. Większość banków odmówi udzielenia kredytu w takiej sytuacji, a jeśli tak, to może wymagać dodatkowych zabezpieczeń spłaty czy włączenia do wniosku kredytowego dodatkowego klienta.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »