A A A
drukuj

Czy Polacy mogą liczyć na 13 i 14 emeryturę w 2020?

Data publikacji: 2019.10.02 godz. 13:43
OCENA
4.7/5

Decyzja o wypłacie polskim emerytom dodatkowej, 13. emerytury w 2019 roku jest już faktem. Czy seniorzy mogą liczyć na uzyskanie takiego samego świadczenia w 2020 roku? A może dodatkowo otrzymają 14. emeryturę?

Fot: Trzynasta i czternasta emerytura w 2020 r.?

W 2020 roku istnieje szansa na ponowną wypłatę 13. emerytury dla seniorów, natomiast w 2021 roku niewykluczone, że zdecydowana większość z nich będzie mogła otrzymać także 14. emeryturę. 

Emerytura Plus
Program realizowany w 2019 roku pod hasłem „Emerytura Plus” obejmował wypłatę w maju bieżącego roku tzw. trzynastki dla emerytów. Trzynastą emeryturę otrzymało 9 mln 800 tys. osób - emerytów i rencistów. Miało to być jednorazowe świadczenie pieniężne, wypłacane w wysokości najniższej emerytury, czyli 1100 zł brutto, uzyskiwane z urzędu, nie zaś na wniosek emeryta. Wiadomo już, że istnieje spora szansa na przedłużenie trwania programu na kolejne lata.
W programie Emerytura Plus wzięli udział:

  • emeryci i renciści z powszechnego systemu ubezpieczeniowego,
  • renciści i emeryci - rolnicy,
  • osoby otrzymujące emerytury pomostowe, nauczycielskie, świadczenia kompensacyjne, zasiłki przedemerytalne, świadczenia przedemerytalne, renty rodzinne, inwalidzkie, socjalne i wojenne.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Kontynuacja programu
W 2020 roku i w kolejnych latach, według zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości, ma zostać utrzymana wypłata 13. emerytury dla wszystkich emerytów w Polsce, oczywiście wówczas, gdy PiS będzie nadal sprawować władzę w kraju. W programie wyborczym Koalicji Obywatelskiej także znalazła się trzynasta emerytura, zaś PSL Koalicja Polska zapowiada emeryturę bez podatku.
Natomiast możliwe jest uzyskanie przez seniorów również 14. emerytury, ale nie w 2020, tylko dopiero w 2021 roku. Nie określono jednak, na jaką kwotę będą mogli oni liczyć.

Kto otrzyma 14. emeryturę?
O ile 13. emeryturę otrzymali wszyscy emeryci, o tyle 14. emerytura będzie świadczeniem nie dla wszystkich. Nie otrzymają jej osoby pobierające najwyższe emerytury. Innymi słowy, jak czytamy w programie wyborczym PiS, osoby, którym przysługiwać będą świadczenia emerytalne na poziomie niższym niż 120 proc. wysokości średniej emerytury, będą mogły liczyć na tzw. 14. emeryturę. Program obejmie w całości emerytów i rencistów, w przypadku których świadczenie nie przekroczy więc mniej więcej 2900 zł w 2021 roku.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Konto osobiste w Volkswagen Bank GMBH Oddział w Polsce »