A A A
drukuj

Czy w trakcie spłaty kredytu można renegocjować oprocentowanie?

Data publikacji: 2019.08.19 godz. 13:09
OCENA
5.0/5

Spłata kredytu odbywa się według ustalonego z góry harmonogramu. Klient zobowiązuje się do uiszczania równych lub malejących rat kapitałowo-odsetkowych w określonych terminach. Czy jednak w trakcie ich spłaty może dokonać renegocjacji warunków kredytowania, a zwłaszcza oprocentowania?

Fot: Refinansowanie kredytu, czyli renegocjacje z bankiem.

Renegocjacje oprocentowania w trakcie spłaty kredytu z bankiem są możliwe, ale nie zawsze przynoszą spodziewane efekty. Kredytobiorca wnioskujący o renegocjacje musi mieć dobry powód, który przekona do tego bank

Renegocjacje możliwe
Niechętnie, ale banki mogą przystąpić do renegocjacji oprocentowania kredytu już w trakcie jego spłaty, ale klient we wniosku składanym w banku musi podać naprawdę ważny powód, dla którego takie działanie byłoby uzasadnione. Sama obawa o utratę pojedynczego klienta nie jest wystarczająca do tego, aby bank chciał obniżyć kredytobiorcy oprocentowanie.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Natomiast jest możliwe wynegocjowanie lepszego oprocentowania w czasie kredytu, jeśli warunki rynkowe uległy znacznej zmianie. W momencie zaciągania zobowiązania kredytowego mogły panować wysokie marże, a obecnie są one niskie. Klient ma więc poważny argument do tego, aby zainicjować renegocjacje oprocentowania. To wskazane zwłaszcza wtedy, gdy kredyt ma być spłacany jeszcze przez wiele lat, a przy tym ma wysoką kwotę.

Co w zamian negocjacji?
Jeśli renegocjacje oprocentowania w trakcie spłaty kredytu nie przyniosą oczekiwanych skutków lub bank w ogóle odmówi przystąpienia do nich, klient może zaniechać dalszego działania, albo zdecydować się na przeniesienie zobowiązania do innego banku.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Refinansowanie spłaty kredytu lub konsolidacja, jeśli kredytobiorca ma więcej niż jeden kredyt lub pożyczkę do spłaty, mogą przynieść realne korzyści w postaci niższych rat kapitałowo-odsetkowych. Należy przy tym sprawdzić jednak, czy wynikają one z niższego oprocentowania i korzystniejszych warunków spłaty kredytu, czy też na przykład ich wysokość związana jest z wydłużeniem okresu spłaty kredytu. W tym drugim przypadku owszem, klient mniej obciąża swój budżet miesięczny, ale jednocześnie dłuższy okres uiszczania rat wpływa na powiększenie całkowitych kosztów kredytowania, czego kredytobiorca musi być świadom.
Zarówno kredyt refinansowy, jak i kredyt konsolidacyjny udzielony może być wyłącznie tym klientom, którzy nie są zadłużeni, czyli spłacali regularnie raty kapitałowo-odsetkowe do banku. 

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »