A A A
drukuj

Czy warto składać wniosek o kredyt hipoteczny z rodzicami?

Data publikacji: 2019.03.07 godz. 15:32
OCENA
5.0/5

Podstawowym kryterium udzielania kredytów hipotecznych jest posiadanie przez wnioskodawców odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej. Jeśli sami jej nie mają, mogą włączyć do wniosku kredytowego dodatkowe osoby, np. rodziców. Czy będzie to zawsze dobrą decyzją?

Fot: Warto dobrać rodziców do kredytu hipotecznego?

Jeśli rodzice kredytobiorcy nie są w podeszłym wieku, nie mają indywidualnych zobowiązań kredytowych, a mają dobrą historię kredytowania w BIK, to ich dochody podwyższą zdolność kredytową głównego kredytobiorcy przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny

 

Czym jest zdolność kredytowa?
Banki obliczają zdolność kredytową klientów zawsze, gdy ci składają wniosek o kredyt. Jest ona rozumiana jako zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania kredytowego wraz z odsetkami i innymi naliczonymi opłatami. Zdolność kredytowa podawana jest w formie wartościowej, jako suma kredytu możliwego do zaciągnięcia dla danego klienta.
Podana kwota jest górną granicą kredytu, na jaki stać danego kredytobiorcę. Bank nie powinien jej przekraczać, aby nie ponosić zwiększonego ryzyka kredytowego.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Współkredytobiorcy we wniosku
Zdarza się, zwłaszcza w przypadku młodych kredytobiorców chcących zaciągnąć stosunkowo wysoki kredyt hipoteczny, że ich zdolność kredytowa okazuje się zbyt niska. Wówczas mają dwa wyjścia - poczekać, aż ich dochody wzrosną albo włączyć do wniosku kredytowego dodatkowych współkredytobiorców. W takiej roli muszą jednak pojawić się osoby które mają stabilną sytuację życiową i dobrze zarabiają.
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że do wniosku kredytowego można właściwie dopisać dowolnych współkredytobiorców, oczywiście jeśli wyrażą na to swoją zgodę. Nie muszą być spokrewnieni z głównym kredytobiorcą. Najczęściej jednak do wniosku wpisywane są właśnie osoby bliskie, na przykład rodzice. Czy to dobry wybór?
Sprawdź oferty kredytów hipotecznych na eBroker.pl »

Rodzice zaciągają kredyt hipoteczny ze swoim dzieckiem
Szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego w pożądanej wysokości rosną wraz ze wzrostem zdolności kredytowej. Teoretycznie dodanie rodziców do wniosku kredytowego będzie oddziaływało na korzyść głównego kredytobiorcy, choć nie w każdym przypadku.
Rodzic lub rodzice jako współkredytobiorcy mogą pomóc dziecku w zaciągnięciu kredytu, o ile ich zarobki są wysokie. Lepiej jednak unikać wpisywania rodziców do wniosku kredytowego, jeśli:

  • są w starszym wieku,
  • posiadają złą historię kredytowania w Biurze Informacji Kredytowej,
  • mają dochody nieakceptowane przez dany bank,
  • mają własne zobowiązania kredytowe w wysokiej kwocie.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Pamiętać należy, że banki wskazują górną granicę wiekową kredytobiorcom. Na koniec okresu kredytowania najstarszy kredytobiorca nie może mieć np. więcej niż 70-80 lat. Często trudno spełnić to założenie, jeśli kredyt z rodzicami ma być zaciągnięty na 30 lat.
Zdolność kredytowa zawsze jest liczona dla całego wniosku kredytowego, niezależnie od tego, ile osób wspólnie go składa. Dlatego brane są pod uwagę ich dochody, ale i zobowiązania finansowe, obniżające zdolność do spłaty nowego kredytu.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »