A A A
drukuj

Czy warto wybrać kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem?

Data publikacji: 2018.10.01 godz. 11:52
OCENA
5.0/5

Kredyt hipoteczny należy wybierać bardzo rozważnie, po porównaniu ze sobą co najmniej kilku ofert z konkurencyjnych banków, aby wybrać taki, który spełni oczekiwania kredytobiorcy i nie narazi go na wysokie koszty. Jednym z parametrów wyboru kredytu hipotecznego jest wysokość jego oprocentowania. Warto zwrócić też uwagę, czy oprocentowanie to będzie miało charakter stały, czy zmienny? Czy decyzja o zaciągnięciu kredytu ze stałym oprocentowaniem będzie właściwa?

Fot: Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem - czy warto?

Z jednej strony kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem jest stabilny dla klienta, który pomimo zmian stóp procentowych cieszy się niezmiennym oprocentowaniem zobowiązania. Minusem takiego kredytu jest jednak wyższy koszt ponoszony przez kredytobiorcę. 

 

Mniejsze ryzyko dla kredytobiorców
Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem generują niższe ryzyko zarówno dla kredytobiorców, jak i samych kredytodawców. Wpływają korzystnie na zapewnienie stabilności sektora finansowego.
Tymczasem rynek hipoteczny w Polsce zdominowany jest ofertami kredytów ze zmiennym oprocentowaniem. Kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem przez cały okres lub przez znaczącą jego część są rzadkością. Banki zobowiązane są obecnie przez UOKiK do przekazywania klientom rzetelnej informacji o ryzyku związanym ze zmienną stopą oprocentowania kredytu, w szczególności o skutkach wzrostu stóp procentowych. 
Sprawdź oferty kredytów hipotecznych w naszej porównywarce »

Czy warto wybrać kredyt ze stałym oprocentowaniem?
Kredyt hipoteczny, który ma stałą stopę oprocentowania, będzie miał też stałą kwotę raty, niezmienną w okresie kredytowania. Dlatego łatwiej uwzględniać ją w długoterminowym budżecie domowym. Stałe oprocentowanie nie stwarza ryzyka, że nawet w obliczu radykalnych zmian stóp procentowych w Polsce rata kredytu hipotecznego nagle wzrośnie i to w sposób drastyczny.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Niebezpieczeństwa związane z kredytem ze stałym oprocentowaniem
Dla sprawiedliwej oceny kredytu hipotecznego ze stałym oprocentowaniem należy podać, że dotyczy ono całego okresu kredytowania, co stwarza warunki do płacenia wyższych rat w przyszłości. Nigdy nie wiadomo, jak zachowają się stopy procentowe w przyszłości, ani jak będzie kształtowana polityka oprocentowania zobowiązań kredytowych w najbliższym czasie. Dlatego też banki oferują aktualnie najdłuższy okres kredytowania ze stałą stopą oprocentowania kredytu hipotecznego na 5 lat, a w większości jest to zaledwie 2 lata.
Za wadę należy uznać to, że raty kredytu ze stałą stopą oprocentowania są wyższe niż przy kredycie ze zmiennym oprocentowaniem, przez co rośnie koszt takiego zobowiązania.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »