A A A
drukuj

Czym jest i jak się ocenia wiarygodność kredytową?

Data publikacji: 2018.11.29 godz. 10:05
OCENA
5.0/5

Podczas wnioskowania o kredyt w banku klient podlega wszechstronnej ocenie. Analityk bankowy ocenia, czy dana osoba będzie dobrym, rzetelnym kredytobiorcom. Między innymi ocenie podlega wiarygodność kredytowa potencjalnego klienta. Jak się ją ocenia i czym ona właściwie jest?

Fot: Co wpływa na wiarygodność klienta względem banku?

Wiarygodność kredytowa klienta wynika z pozytywnej oceny historii kredytowania danej osoby. Opiera się zwykle na informacjach z baz danych BIK i BIG

Czym jest wiarygodność kredytowa?
Bank czy SKOK (Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa) podejmuje ryzyko, kiedy udziela klientowi kredytu. Nigdy nie może być 100-procentowo pewny, że kredytobiorca spłaci zgodnie z harmonogramem swoje zobowiązanie. Dlatego przed udzieleniem kredytu i wydaniem pozytywnej decyzji kredytowej, sprawdzana jest wiarygodność kredytowa.
Definicja wiarygodności kredytowej wskazuje, że jest to wizerunek finansowy potencjalnego kredytobiorcy. Banki oceniają wówczas, czy klient będzie wiarygodny jako kredytobiorca. Ocena opiera się przy tym na informacjach na temat danej osoby pozyskiwanych z Biura Informacji Kredytowej lub z Biur Informacji Gospodarczej.
Złe wpisy w BIK i obecność na listach dłużników sprawiają, że klient nie jest wiarygodny kredytowo, dlatego bank odrzuci najprawdopodobniej jego wniosek kredytowy.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Co wpływa na wiarygodność kredytową klienta?
Każdy bank przy określaniu wiarygodności kredytowej swoich potencjalnych kredytobiorców może wykorzystywać własny model scoringowy. Model ten to sposób, zgodnie z którym określana jest wiarygodność konsumenta. Im większa kwota kredytu, o jaką klient wnioskuje, tym zwykle bardziej restrykcyjne są mechanizmy scoringowe.
W modelu scoringowym zwykle banki biorą pod uwagę:

  • historię kredytowania w BIK,
  • historię współpracy z bankiem,
  • aktualną zdolność kredytową klienta,
  • ocena innych cech kredytobiorcy, m.in. wieku, wykształcenia, branży zatrudnienia czy działalności.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Scoring z BIK
Banki posiłkują się przy oznaczaniu wiarygodności kredytowej klienta scoringiem z BIK, czyli oceną punktową klienta, jaką wydaje na podstawie wpisów na jego temat Biuro Informacji Kredytowej. Im lepszy (wyższy) scoring, tym szanse na pozytywną odpowiedź z banku na nasz wniosek kredytowy rosną. Dlatego warto budować świadomie swoją dobrą historię kredytowania w BIK, dbając o terminowość spłaty wszelkich rat kredytów i pożyczek.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »