A A A
drukuj

Czym jest zastrzeżenie kredytowe w BIK?

Data publikacji: 2019.07.02 godz. 12:27
OCENA
5,0/5

Wystarczy chwila nieuwagi, aby zostały skradzione nasze dokumenty, które otwierają przestępcom drogę do wyłudzeń kredytów na nasze nazwisko. Czasem też podobnym procederem może zakończyć się kradzież danych osobowych w internecie. Jednak obywatel nie musi być bezczynny i patrzeć, jak oszust zadłuża się na jego „konto”. Może wykorzystać zastrzeżenie kredytowe w BIK. Na czym ono polega?

Fot: Zastrzeżenie w BIK - co to?

Zastrzeżenie kredytowe w BIK jest usługą, która pozwala na zablokowanie możliwości zaciągnięcia kredytu czy pożyczki na zastrzeżone dane klienta. 

Skala wyłudzeń kredytowych
Związek Banków Polskich w 36. edycji raportu InfoDOK wskazał, że w całym 2018 roku notowano wiele przypadków prób wyłudzeń kredytów. Przestępcy wykorzystali cudzą tożsamość i próbowali w ubiegłym roku wyłudzić 5,4 tys. kredytów na łączną kwotę 361 mln zł. W samym IV kwartale 2018 roku baza Systemu DZ wzrosła o 32 866 sztuk i zawierała na koniec grudnia ponad 1,7 mln sztuk dokumentów zastrzeżonych z powodu ich zagubienia lub kradzieży. Oszuści chcieli w tym samym czasie wyłudzić 1 624 kredyty o łącznej wartości 51,7 mln zł.
Obywatele mają coraz większą świadomość tego, jak ważna jest ochrona własnej tożsamości przed kradzieżą. Poznają też narzędzia, dzięki którym mogą zabezpieczyć się przed wykorzystaniem swoich danych do celów przestępczych. Jednym z nich jest zastrzeżenie kredytowe w BIK.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Zastrzeżenie kredytowe
Usługa zastrzeżenia kredytowego została stworzona w Biurze Informacji Kredytowej w celu ograniczenia ryzyka wyłudzeń kredytów na skradzione dane. Polega ona na zablokowaniu możliwości zaciągania kredytów i pożyczek na zgłoszone dane osobowe. Obywatel może aktywować zastrzeżenie kredytowe w BIK, co powoduje wysłanie do banków i firm pożyczkowych komunikat, że dana osoba nie chce się zadłużać. Na podstawie zastrzeżenia kredytowego kredytodawcy uczestniczący w systemie oznaczają osobę w rejestrach, jako niezainteresowaną zaciąganiem zobowiązań.

Jak ustanowić zastrzeżenie kredytowe?
Przez internet - za pośrednictwem komputera lub urządzenia mobilnego można założyć zastrzeżenie kredytowe, zamrażając na dowolny czas swoje możliwości ubiegania się o kredyt lub pożyczkę. To łatwe w zastosowaniu zabezpieczenie klienta przed potencjalnymi wyłudzeniami. Nakłada się je na stronie BIK.
Usługa adresowana jest do osób, które mają aktywne konto w portalu BIK. Je również można założyć przez internet, z zastosowaniem jednego z dwóch sposobów na potwierdzenie tożsamości. Po założeniu konta z usługi zastrzeżenia kredytowego można skorzystać, wykupując jeden z pakietów, jakie znajdują się w ofercie BIK:

  • alerty BIK - za 24 zł na rok,
  • pakiet BIK - za 99 zł na rok.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Usługa nazywana jest „credit freeze”. Jej skuteczność zależy od tego, jak wielu partnerów - banków i firm pożyczkowych przystąpiło do systemu.

Komentarze

comments powered by Disqus