A A A
drukuj

Czym są tzw. trudne kredyty konsolidacyjne?

Data publikacji: 2019.05.30 godz. 11:44
OCENA
5.0/5

Kredyt konsolidacyjny jest specyficznym rodzajem kredytu bankowego, który pozwala na połączenie kilku różnych kredytów w jedno większe zobowiązanie. Umożliwia uporządkowanie finansów klienta. Co jednak należy rozumieć, kiedy mówi się o trudnych kredytach konsolidacyjnych?

Fot: Kredyt konsolidacyjny z problemami.

Trudny kredyt konsolidacyjny jest kredytem, w przypadku którego istnieje wiele przeszkód do jego udzielenia. Mogą nimi być zła historia kredytowania klienta w BIK czy niska zdolność kredytowa.

Kłopotliwa konsolidacja
W bankach każdy wniosek o kredyt, w tym także kredyt konsolidacyjny, jest rozpatrywany indywidualnie. Teoretycznie każdy ma szansę na udzielenie takiego zobowiązania, ale zdarzają się tzw. trudne konsolidacje. Z takimi kredytami mamy do czynienia, jeśli klient:

  • spóźnia się ze spłatą wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek,
  • ma niską zdolność kredytową,
  • ma wiele kredytów przeznaczonych do konsolidacji,
  • nie może przedstawić dodatkowego zabezpieczenia dla banku.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Bywa, że w ramach kredytu konsolidacyjnego kredytobiorca chciałby także uzyskać dodatkową gotówkę, dowolnego przeznaczenia. Także i to może sprawić, że bank uzna całą sprawę za trudny kredyt konsolidacyjny.

Kiedy konsolidacja nie jest możliwa?
Nie zawsze bank po rozpatrzeniu wniosku o kredyt konsolidacyjny będzie skłonny do udzielenia takiego zobowiązania. Najczęściej powodem odmowy wypłaty kredytu i dokonania konsolidacji jest brak zdolności kredytowej lub istnienie negatywnych wpisów w Biurze Informacji Kredytowej, świadczących o braku spłaty wcześniejszych kredytów i pożyczek. Bank nie może podejmować nadmiernego ryzyka kredytowego i udzielać kredytu osobie, która dała się już poznać jako nierzetelny dłużnik.
Niska zdolność kredytowa może nie być absolutnym powodem odrzucenia wniosku o konsolidację, o ile klient jest skłonny do przedstawienia dodatkowych zabezpieczeń spłaty kredytu. Pożądana będzie w takim przypadku w szczególności hipoteka. Takie zabezpieczenie wpisane do księgi wieczystej nieruchomości pozwala bankowi na zagwarantowanie sobie zwrot udzielonego kredytu, nawet na wypadek, gdyby sytuacja finansowa klienta jeszcze się pogorszyła.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Zamiast kredytu pożyczka konsolidacyjna
Jeśli z różnych powodów bank odmawia udzielenia kredytu konsolidacyjnego, z uwagi na trudną sytuację kredytobiorcy, można zwrócić się z prośbą o konsolidację do jednej z firm pożyczkowych działających na rynku finansowym. Pożyczki konsolidacyjne udzielane są z reguły na uproszczonych zasadach. Wymagania pożyczkodawcy wobec klienta będą też niższe niż w bankach.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus