A A A
drukuj

Ekonomiści o strategiach walki z kryzysem

Data publikacji: 2012.01.24 godz. 08:52

Opracowanie własne
OCENA
0/5

Eksperci zgodnie uważają: Druk pieniędzy w USA jako recepta na kryzys sposób prowadzi do inflacji. Natomiast ograniczanie wydatków w Europie ogranicza popyt i obniża wzrost gospodarczy. Doskonałej recepty na kryzys niestety nie podają.

- „Co z tego, że stworzymy sobie własny termometr? Nie sądzę, że będzie lepiej mierzył temperaturę od istniejących” -mówi prof. Leszek Balcerowicz, były prezes NBP.
Zauważalne są dwa podejścia do rozwiązania kryzysu – europejskie i amerykańskie. Które lepsze? Podejście europejskie zakłada, że rozwiązaniem problemu zadłużenia są cięcia wydatków i dyscyplina fiskalna. Amerykanie natomiast, chcąc uniknąć radykalnych cięć, zadłużają się i drukują pieniądze z obawy przed zmniejszeniem wewnętrznego popytu.
Dr Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową uważa, że podejście europejskie w dłuższej perspektywie przyniesie swoje efekty. 

„Wskazuje też, że podejście amerykańskie daje obecnie rezultaty, ale nie wiadomo, jakie będą konsekwencję tej polityki w długim okresie. Natomiast w Europie w krótkim okresie rezultaty mogą okazać się gorsze, w długim z kolei lepsze. Przez pewien okres podejście europejskie będzie tłumiło popyt wewnętrzny i wzrost gospodarczy, ale później można liczyć na ożywienie. Po prostu płacimy cenę życia na kredyt” - wskazał.

Są jednak i tacy, którzy uważają, że nie ma dużej różnicy w podejściu europejskim i amerykańskim. Takie zdanie podziela, między innymi, analityk agencji ratingowej Fitch, Matteo Napolitano. Nie widzi bowiem różnicy w polityce monetarnej po obu stronach Oceanu Atlantyckiego. Bank centralny USA stosował politykę elektronicznej kreacji pieniądza (tzw. QE od Quantitative Easing), która polega na skupowaniu państwowych obligacji od banków w celu wsparcia płynności sektora bankowego. Tymczasem Europejski Bank Centralny nie pożyczał pieniędzy bezpośrednio rządom. Wykorzystał on do tego celu inne banki. Stworzył dla banków możliwość zaciągania tanich kredytów, aby mogły one inwestować w obligacje ich rządów i nie utraciły płynności.

Niezależnie jednak od popieranego podejścia, próby walki z kryzysem podejmują wszyscy zagrożeni, a o ich skuteczności zadecyduje wiele pobocznych czynników i czas, ciężko bowiem dziś obiektywnie ocenić realną efektywność przedstawionych strategii.

(Źródło: Money.pl)

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka gotówkowa w PEKAO S.A »