A A A
drukuj

Emerytura automatycznie dla matek z rodzin wielodzietnych

Data publikacji: 2018.06.04 godz. 15:20
OCENA
3,3/5

Prawo do emerytury uzyskuje się zasadniczo po osiągnięciu odpowiedniego wieku emerytalnego oraz uzyskaniu założonej liczby wypracowanych lat. Prawo i Sprawiedliwość chce jednak nadawać takie same prawa kobietom, które urodziły i wychowały przynajmniej czwórkę dzieci.

Fot: Emerytura za wychowywanie dzieci?

Prawo do emerytury ma być nadawane kobietom, które urodziły i wychowały 4 dzieci, bez względu na to, czy kiedykolwiek pracowały zawodowo. 

Plany PiS
Pomysł premiera Mateusza Morawieckiego dotyczący automatycznej emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych nazwany został roboczo „Mama plus”. Założenia programu są proste. Emeryturę minimalną ma dostawać od państwa każda kobieta, która urodzi i wychowa przynajmniej czwórkę dzieci.
Emerytura minimalna obecnie wynosi 1029,80 zł brutto. Świadczenie tego rodzaju miałyby uzyskać matki wielodzietne zarówno wtedy, gdy nie pracowały, albo pracowały zbyt krótko, aby wypracować kapitał niezbędny do emerytury minimalnej. Państwo będzie dopłacać różnicę do wysokości najniższego świadczenia lub sfinansuje całą emeryturę.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Aktualne warunki przyznawania emerytur
Dziś dla uzyskania minimalnej emerytury kobieta musi pracować i odprowadzać składki przez 20 lat. Emerytury są świadczeniami finansowanymi z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a prawo przewiduje je dla osób, które pracowały zawodowo i podlegały z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym. Wówczas przez lata odprowadzały składki na ubezpieczenie emerytalne, które stają się źródłem finansowania emerytur. Świadczenie przyznawane jest z powodu spełnienia ryzyka ubezpieczeniowego, którym w tym przypadku będzie dożycie określonego w przepisach wieku emerytalnego.
Obecnie matki są już wspierane w kwestiach emerytalnych, ponieważ państwo finansuje ich składki, kiedy przebywają na urlopach macierzyńskich i wychowawczych.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Wielu komentatorów uznaje program „Mama plus”, którego zarys przedstawił PiS, za zwykły populizm. Może to być zachęta do dezaktywacji zawodowej, a nie podejmowania trudu pracy. Z badań wynika również, że rodziny decydują się na kolejne dziecko, biorąc pod uwagę aktualną sytuację finansową, a perspektywy emerytury są dla nich zbyt odległe.

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Konto Jakie Chcę w Santander Bank Polska S.A. »