A A A
drukuj

Emerytura matczyna – ile wyniesie i komu będzie przysługiwała?

Data publikacji: 2018.10.03 godz. 16:30
OCENA
5.0/5

Emerytura jest świadczeniem, do którego prawo nabywa osoba po ukończeniu odpowiedniego wieku emerytalnego, która pracowała zawodowo i miała odprowadzane za siebie składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe do ZUS. Rząd chce jednak, aby emeryturę mogły otrzymywać także kobiety, które nawet nie przepracowały jednego dnia, za to urodziły i wychowały co najmniej 4 dzieci.

Fot: Emerytura dla matek wychowujących dzieci.

Matczyna emerytura wyniesie nieco ponad 1000 zł, czyli tyle co emerytura minimalna w Polsce. Będzie ona przysługiwała matkom, które urodziły i wychowały minimum 4 dzieci, bez względu na to, czy kiedykolwiek pracowały czy nigdy nie podjęły pracy zawodowej. 

 

Państwowe emerytury dla matek
Według najnowszego pomysłu Prawa i Sprawiedliwości, który ponownie zyskał rozgłos za sprawą premiera Mateusza Morawieckiego, matczyne emerytury będą obowiązywały już od 2019 roku. Mowa tu o tzw. państwowych, minimalnych emeryturach, które będą przysługiwały matkom. Warunkiem ich udostępnienia ma być urodzenie i wychowanie minimum czwórki dzieci. Nie ma przy tym znaczenia, czy i jak długo pracowała taka osoba. Premier tłumaczył podczas kwietniowej konwencji PiS i Zjednoczonej Prawicy, że emerytura matczyna ma rekompensować kobietom rezygnację z kariery zawodowej i całkowite poświęcenie się roli matki i wychowywaniu dzieci.

Program „Mama plus”
Zgodnie z zaprezentowanym programem roboczym „Mama plus”, każda kobieta, która urodziła i wychowała czwórkę dzieci, automatycznie będzie miała prawo do emerytury minimalnej. Obecnie takie świadczenie wynosi 1029,80 zł brutto.
Wcześniej pojawił się projekt, że matki, które pracowały i mają na swoim koncie w ZUS kilka lat płacenia składek, będą mogły liczyć na wyrównanie kwoty do wysokości emerytury minimalnej, co byłoby bardziej sprawiedliwe wobec kobiet łączących pracę i macierzyństwo oraz wszystkich innych emerytów.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »

Warunki przechodzenia na „zwykłą” emeryturę
Przypomnijmy, że kobieta, która obecnie chce otrzymać emeryturę, musi pracować i odprowadzać składki przez 20 lat i osiągnąć wiek emerytalny, który aktualnie wynosi 60 lat. Jeśli przez ten czas składki na emeryturę odprowadzane przez kobietę były niskie, a niska też będzie emerytura wyliczona przez ZUS, to zakład wyrówna ją do wysokości emerytury minimalnej.

Konta oszczędnośœciowe z 18 banków. Porównaj oferty »

Koszty dla budżetu państwa
Oszacowano, że realizacja projektu „Matczynych emerytur” będzie kosztować budżet państwa od 8,7 mld zł przez pierwsze 10 lat od wejścia w życie. Rocznie będzie to od około 916 mln zł do ponad 1 mld zł rocznie, ale dochody z projektu szacowane są na poziomie 2,26 mld zł w ciągu dziesięciu lat. Celem wypłaty emerytur dla kobiet z co najmniej czwórką dzieci jest zapewnienie środków do życia osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia lub go nie podjęły ze względu na wychowywanie dzieci.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »