A A A
drukuj

Ferie 2019. Ile zapłacisz za wypoczynek swojego dziecka?

Data publikacji: 2019.01.29 godz. 14:01
OCENA
5.0/5

Czas ferii to dla rodziców okres zwiększonych wydatków. Oto kilka praktycznych propozycji na spędzenie przerwy zimowej z dziećmi oraz zestawienie podstawowych kosztów z tym związanych.

Fot: Jak sfinansować wyjazd na ferie?

Kadego roku tysiące turystów zasila portfele górali, ściągając masowo na południe Polski. Wspólny wypad na tydzień lub dwa to jednak niemały koszt. Jego pokrycie wymaga niekiedy prawdziwych akrobacji finansowych, aby wiosny nie rozpocząć od ogłoszenia bankructwa. Jeśli do sprawy podejdzie się w racjonalny sposób, można cieszyć się wypoczynkiem za niewielkie pieniądze.


Miejskie atrakcje
Rodzice często nie są w stanie zarezerwować urlopu w terminie, który pokrywa się z okresem ferii zimowych. Wówczas dziecko może być skazane na spędzenie całego wolnego czasu w domu. Nie musi jednak ciągle siedzieć przed komputerem lub ekranem smartfona. Niemal każde miasto przygotowuje co roku rozbudowany program atrakcji dla dzieci, które nie wyjeżdżają na ferie.
Gdy odpowiedzialność za czas wolny przejmuje lokalny ośrodek kultury, najmłodsi mogą liczyć na popołudnia z grami planszowymi, wypady na miejskie lodowisko lub zajęcia taneczne. To w większości darmowe aktywności, które współfinansuje jednostka samorządu terytorialnego. Jedynym wydatkiem może być zapewnienie opiekuna, który odprowadzi dziecko na zajęcia, a po powrocie zapewni pożywny posiłek. Zatrudnienie profesjonalnej niani to koszt w granicach 13-18 złotych netto za jedną godzinę pracy. Zawodowi animatorzy kultury zainkasują o kilka złotych więcej.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Śnieżne szaleństwo
Jeśli jednak rodzicom uda się wziąć urlop na okres ferii, warto wspólnie z dziećmi wybrać się w góry. Jakie koszty należy przewidzieć przed inwestycją w wypoczynek na świeżym powietrzu?
Najwięcej pieniędzy pochłonie wynajem miejsca do spania. Ceny dobrej jakości apartamentu dla czterech osób zaczynają się od 120 złotych za noc. Poniżej tej kwoty rzadko można znaleźć komfortowy pokój. Dla górskich ośrodków zima to czas żniw, więc w tym sezonie ceny będą znacznie wyższe niż zazwyczaj.
Dodatkowym kosztem jest opłacenie wjazdu na stok oraz wynajem sprzętu. Obie kwestie można łatwo rozwiązać za pomocą nabycia karnetu. Ich ceny w sezonie wysokim zaczynają się od 100 złotych za jeden dzień dla osoby dorosłej. Dzieci mogą liczyć na atrakcyjne zniżki, a w przypadku maluchów do 5 roku życia często wstęp jest bezpłatny.

Rajskie ciepłe kraje
Myśl o wypoczynku może pobiec w zupełnie przeciwnym kierunku. Nie wszyscy czekają na zimę z utęsknieniem, a wiele osób wręcz od niej ucieka. Wrogów mrozu, uciążliwego odśnieżania i wysokich cen górskich kurortów przekonują bardziej ciepłe kraje. W parnym otoczeniu tunezyjskich palm lub egipskich piasków Sahary łatwo zapomnieć o minusowych temperaturach.
Wyjazd do kraju faraonów dla całej rodziny to wydatek rzędu min. 2 tys. Złotych. Za dalsze eskapady należy więcej zapłacić. Kogo interesują egzotyczne wypady z biurem podróży na Kubę, do Brazylii lub Tajlandii muszą zarezerwować przynajmniej 5 000 zł.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Zimowy obóz sportowy
Ośrodki nad morzem starają się dorównać górskim odpowiednikom i dlatego chcą przyciągnąć jak najwięcej młodzieży alternatywnymi formami rozrywki. W salach sportowych odbywają się zatem zajęcia taneczne, akrobatyczne lub lekcje karate. Miłośnikom sztuki wiele frajdy sprawią ferie z warsztatami fotograficznymi lub malarskimi. Tygodniowy pobyt dziecka kosztuje rodzica około 1200-1500 złotych z noclegiem i wyżywieniem.

Ferie 2019. Jak je sfinansować?
Zorganizowanie atrakcji dla dzieci na czas ferii zawsze wymaga dodatkowych środków w domowym budżecie. Jeśli brakuje oszczędności, rodzice mogą skorzystać z rankingu nowych chwilówek na sowafinansowa.pl, gdzie do wyboru jest kilkadziesiąt ofert szybkich pożyczek online. Wystarczy złożyć wniosek przez internet, a pieniądze mogą wpłynąć na konto jeszcze tego samego dnia.
W zestawieniach stworzonych przez Sowę Finansową można znaleźć także pożyczki z opcją spłaty w ratach. To rozwiązanie odpowiednie dla rodziców, którzy wolą rozłożyć spłatę zobowiązania na dłuższy okres. Inną opcją finansowania zimowego wypoczynku dzieci może być także kredyt konsumpcyjny bądź limit na karcie kredytowej. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto zatem porównać wszystkie dostępne rozwiązania finansowe.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »