A A A
drukuj

Ile musisz zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy?

Data publikacji: 2019.05.31 godz. 10:09
OCENA
5,0/5

Podstawą dla uzyskania kredytu gotówkowego, podobnie jak każdego innego zobowiązania finansowego w banku, jest posiadanie odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej. Wpływa na nią wysokość zarobków miesięcznych konsumenta. Ile musi on zarabiać, aby móc dostać kredyt gotówkowy?

Fot: Jaki dochód trzeba zapewnić do kredytu gotówkowego?

Przy ocenie wniosku o kredyt gotówkowy pod uwagę brane są informacje dotyczące wysokości dochodów miesięcznych klienta. Powinny one być na tyle wysokie, aby swobodnie wystarczyły na spłatę raty kredytu wraz z odsetkami oraz na utrzymanie klienta. 

 

Prosty kredyt bankowy
Właściwie w ofertach wszystkich banków w Polsce znajdziemy kredyty gotówkowe. To zobowiązania, które pozwalają na sfinansowanie dowolnych celów kredytowych kredytobiorcy. Bank nie narzuca, w jaki sposób mają być spożytkowane pieniądze z takiego kredytu, ani nie wymaga od klienta ustanawiania dodatkowych zabezpieczeń jego spłaty. Oczywiście, czasami może się zdarzyć, że i cel kredytowania jest określany, ale nie jest to powszechnie obowiązującą praktyką.

Dla kogo kredyt gotówkowy?
Szansę na uzyskanie kredytu gotówkowego mają ci klienci, którzy złożą kompletny wniosek kredytowy, wraz z wymaganymi załącznikami oraz będą mieli odpowiednio wysoką zdolność kredytową i dobrą historię kredytowania w BIK - Biurze Informacji Kredytowej.
Zdolność kredytowa jest przy tym rozumiana jako zdolność do terminowej spłaty zobowiązania, wraz z wszelkimi odsetkami i opłatami dodatkowymi. Wpływa na nią rzecz jasna wysokość dochodów, jakie uzyskuje klient starający się o kredyt gotówkowy w banku. Jak wysokie muszą to być dochody, aby bank przychylił się do wniosku kredytowego i udzielił zobowiązania?

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Indywidualne rozpatrywanie wniosku kredytowego
Właściwie każda osoba, która zarabia, czy to na umowie o pracę, czy umowie zleceniu lub z tytułu emerytury i renty, ma szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku o kredyt gotówkowy. Bank indywidualnie podchodzi do jego oceny i wylicza zdolność kredytową na podstawie stosowanych algorytmów. Niskie wynagrodzenie nie musi od razu wykluczać klienta ze starań o otrzymanie kredytu, ale na pewno działać będzie na jego niekorzyść.
Banki biorą pod uwagę wskaźnik DTI przy ocenie zdolności kredytowej swoich klientów. Określa on procentowy udział zobowiązań kredytowych w budżecie domowym kredytobiorcy. Najczęściej za bezpieczny wskaźnik DTI uznaje się kredyty, gdzie wysokość zobowiązań nie przekroczy 1/3 zarobków klienta. Komisja Nadzoru Finansowego w Rekomendacji S z kolei określiła, że w procesie oceny zdolności kredytowej klientów detalicznych, szczególną uwagę banki powinny zwracać na sytuacje, w których wskaźnik DTI przekracza 40 proc. dla klientów o dochodach nieprzekraczających przeciętnego poziomu wynagrodzeń w danym regionie zamieszkania oraz 50 proc. dla pozostałych klientów. Obecnie ostatecznie to same banki ustalają maksymalny wskaźnik DTI.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Posiłkując się jednak wskazówkami KNF, przy wnioskowaniu o kredyt gotówkowy w wysokości 10 000 zł, gdzie rata miesięczna wyniesie 850 zł, klient musiałby zarabiać co najmniej 2100 zł, dla zachowania 40 proc. wskaźnika DTI. Jednak w praktyce takie dochody mogą być niewystarczające, ponieważ należy od nich odliczyć inne zobowiązania miesięczne klienta oraz kwotę niezbędną na utrzymanie.

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Konto Przekorzystne w PEKAO S.A »
  • Konto Przekorzystne z Kartą Wielowalutową w PEKAO S.A »