A A A
drukuj

Ile wynosi bezrobocie w Polsce? – dane na czerwiec 2019

Data publikacji: 2019.08.26 godz. 11:59
OCENA
5.0/5

Od wielu miesięcy bezrobocie w Polsce utrzymuje się na w miarę podobnym, niskim poziomie. Niewiele uległo zmianie w czerwcu 2019 roku. Sprawdźmy, ilu bezrobotnych jest zarejestrowanych w polskich urzędach pracy.

Fot: Ile wynosiło bezrobocie w czerwcu 2019? Dane GUS.

W czerwcu 2019 roku poziom bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniósł 5,3 proc. W ujęciu rocznym i miesięcznym nadal bezrobocie znajduje się w trendzie spadkowym i jego poziom jest najniższy od 28 lat. 

Trend spadkowy
Liczba bezrobotnych w Polsce szacowana jest na podstawie liczby osób zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy w całym kraju. Dane są zbierane przez Główny Urząd Statystyczny (GUS).
Z najnowszych danych pochodzących z czerwca 2019 roku wynika, że liczba bezrobotnych zarejestrowanych w PUP w Polsce spadła w czerwcu poniżej poziomu 900 tys. osób. Tym samym musiała się obniżyć stopa bezrobocia rejestrowanego - z 5,4 proc. w maju do 5,3 proc. w czerwcu. Tak niski poziom był notowany ostatnio w 1990 roku.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »
Z końcem czerwca tego roku liczba bezrobotnych w Polsce wyniosła dokładnie 878,4 tys. Spadek miesiąc do miesiąca wyniósł 27,6 tys. osób. W porównaniu z analogicznym miesiącem w 2018 roku bezrobotnych również jest mniej. Stopa bezrobocia w czerwcu 2019 roku była o 0,5 pkt proc. mniejsza niż przed rokiem.
Obecnie najniższy poziom bezrobocia rejestrowanego według województw obowiązuje w województwie wielkopolskim - 2,8 proc. Na drugim miejscu znajduje się województwo śląskie z wynikiem 3,9 proc., a na trzecim województwo małopolskie - 4,2 proc.

Mniej ofert pracy od pracodawców
Wraz z malejącym bezrobociem spadła liczba ofert pracy zgłoszonych przez pracodawców. Ministerstwo Rodziny, Pracy i polityki Społecznej informuje, że jest to bardzo dobra sytuacja, ponieważ oznacza ona, że najprawdopodobniej część osób, które wyrejestrowało się z urzędów pracy, znalazło zatrudnienie u pracodawców, którzy sami się do urzędu zgłosili ze swoją ofertą pracy.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Korzystna sytuacja na polskim rynku pracy
Analizując ostatnie 28 lat na rynku pracy, w naszym kraju wskaźnik bezrobocia nie osiągnął jeszcze tak niskiego poziomu, jak obecnie. We wrześniu 1990 roku oficjalnie stopa bezrobocia publikowana przez GUS wynosiła 5 proc.
Malejące bezrobocie w Polsce wynika z tego, że wielu zarejestrowanych w PUP podjęło pracę lub skorzystało z różnych form aktywizacji zawodowych. Sezon letni sprzyja pracom sezonowym w budownictwie, turystyce, ogrodnictwie, leśnictwie oraz w rolnictwie, dlatego też było to szansą dla wielu osób pozostających dotychczas bez pracy na znalezienie zatrudnienia.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »