A A A
drukuj

Indywidualne Konta Mieszkaniowe - jaki jest ich cel i konstrukcja?

Data publikacji: 2017.06.30 godz. 12:12
OCENA
2.3/5

W 2018 roku kończy się w Polsce program Mieszkanie dla Młodych (MdM), wspierający określoną grupę Polaków w kupowaniu pierwszego mieszkania. Jego naturalną kontynuacją mają być Indywidualne Konta Mieszkaniowe. Na czym polegać ma taki system?

Fot: IKM sposobem na oszczędzanie?

IKM mają zachęcać Polaków do oszczędzania na cele mieszkaniowe. Pieniądze z IKM będzie można wypłacić bez straty bonusów po roku oszczędzania, jeśli właściciel przystąpi do programu Mieszanie Plus, lub po 5 latach od rozpoczęcia wpłat. Co roku od środków na IKM będzie naliczana premia prawdopodobnie w wysokości 5 proc.

IKM - co to jest?
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa w II połowie 2017 roku ma przedstawić założenia ustawy o wsparciu systematycznego oszczędzania na cele mieszkaniowe. W systemie tym kluczową rolę będą odgrywać Indywidualne Konta Mieszkaniowe, stanowiące element Narodowego Programu Mieszkaniowego. Wiadomo, że oszczędzający na IKM będą otrzymywać wypłatę kilkuprocentowej premii już po roku oszczędzania. Premia pokryta będzie środkami budżetowymi.
Środki zgromadzone na IKM będzie można przeznaczyć na ściśle określone cele mieszkaniowe, m.in. na:

  • zakup mieszkania bądź domu,
  • wkład własny przy zakupie nieruchomości,
  • remont,
  • wykończenie mieszkania bądź domu.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »

Zasadniczo pieniądze zgromadzone na IKM będzie można wypłacić po minimum 5 latach od rozpoczęcia oszczędzania. Jeśli jednak oszczędzający przystąpi do programu Mieszkanie Plus lub innego programu społecznego budownictwa, w tym TBS, będzie obowiązywał go 12-miesięczny minimalny okres oszczędzania na IKM.
Konta IKM będą prowadzone w bankach komercyjnych i Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych, które zechcą przystąpić do programu. Nadzór nad IKM i funkcjonowaniem programu będzie sprawował Bank Gospodarstwa Krajowego. Banki i SKOKi będą mogły zadecydować o udzieleniu dodatkowego oprocentowania na kontach IKM, w celu przyciągnięcia nowych klientów.

Dla kogo będzie należała się premia?
Premia w wysokości prawdopodobnie 5 proc. zgromadzonych na IKM środków finansowych, nie więcej niż od kwoty bazowej 8 tys. zł, będzie wypłacana raz do roku, ale nie wszystkim oszczędzającym. Wsparcie będzie przysługiwało osobom, które spełniają:

  • kryteria dochodowe,
  • kryterium wielkości rodziny.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Premie stracą ci oszczędzający, który wycofają pieniądze z IKM i przeznaczą je na inne cele niż mieszkaniowe. W 2019 roku na premie dla oszczędzających na IKM z Narodowego Programu Mieszkaniowego przeznaczona będzie kwota 200 mln zł, w 2020 roku 400 mln zł, a w 2021 roku 600 mln zł.

Zwolnienie podatkowe
Oszczędzanie na IKM ma być zwolnione od tzw. podatku Belki, czyli 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych, choć wyłącznie do kwoty określonej w ustawie.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »