A A A
drukuj

Jak bronić się przed wyłudzeniem kredytu?

Data publikacji: 2019.08.09 godz. 10:57
OCENA
5.0/5

Ofiary przestępców wyłudzających kredyty i pożyczki na ich nazwiska przez lata nie mogą uwolnić się od długu, z którym tak naprawdę nie mają nic wspólnego. W świetle prawa jednak zawarli umowę kredytową i muszą spłacić dług. Warto wiedzieć więc, jak bronić się przed wyłudzeniem kredytu, aby nie doszło nigdy do takiej sytuacji.

Fot: Wyłudzenie kredytu

Ochrona dowodu osobistego przed kradzieżą czy powieleniem, podobnie jak ochrona własnych danych osobowych to elementy, które pozwolą nam ochronić się przed wyłudzeniem kredytu lub pożyczki na nasze dane. 

Na czym polega wyłudzenie kredytu?
Z wyłudzeniem kredytu lub pożyczki mamy do czynienia, jeśli dochodzi do oszustwa kredytowego, polegającego na zaciągnięciu zobowiązania z wykorzystaniem podrobionego dokumentu tożsamości. W efekcie na dane ofiary oszust zaciąga kredyt, ale pieniądze z niego trafiają w jego ręce. Natomiast obowiązek spłaty rat kapitałowo-odsetkowy spoczywa na oszukanej osobie.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Co grozi przestępcom?
Za wyłudzenie kredytu lub pożyczki można zostać oskarżonym o oszustwo kredytowe, albo o oszustwo zwykłe, polegające na niekorzystnym rozporządzaniu cudzym mieniem. Jeśli sąd orzeknie, że sprawca popełnił oba czyny i naruszył tym samym przepisy, to skaże go za przestępstwo, a nie jedynie wykroczenie.
W art. 297 Kodeksu karnego wskazano, że wyłudzenie kredytu na podrobiony, przerobiony dokument tożsamości dla uzyskania wsparcia finansowego podlega karze w postaci pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Natomiast w art. 286 Kodeksu karnego ustalono, że za niekorzystne rozporządzanie cudzym mieniem oszustowi grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do nawet 8 lat.

Jak przeciwdziałać wyłudzeniom kredytowym?
Każdy z nas powinien podjąć odpowiednie działania, aby nie stać się ofiarą oszustwa kredytowego. Przede wszystkim musimy odpowiednio zabezpieczyć swoje dokumenty, aby oszust nie był w stanie się nimi posłużyć przy zaciąganiu kredytu, ani nie mógł ich podrobić. Chodzi tu nie tylko o dowód osobisty, ale wszelkie inne dokumenty tożsamości, jak na przykład paszport. Nie mogą one trafić w niepowołane ręce. Na przykład, jeśli zgubimy dokumenty lub portfel z dokumentami w środku, natychmiast powinniśmy je zastrzec.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Równie ważna jest solidna ochrona danych osobowych, ponieważ sam plastikowy dowód nie jest niezbędny do wyłudzenia kredytu. Uważać powinniśmy zawsze wtedy, gdy podajemy komukolwiek numer dowodu osobistego, numer PESEL, adres zameldowania czy inne wrażliwe dane.
Ważne dane osobowe mogą być umieszczone na otrzymywanych pocztą dokumentach, np. z banku lub z urzędu. Zanim je wyrzucimy do kosza, musimy zadbać o zniszczenie ich w taki sposób, aby nie było możliwości pozyskania naszych danych.

W zabezpieczaniu konsumentów przed wyłudzeniami kredytu ważną rolę odgrywa dziś BIK. Biuro Informacji Kredytowej oferuje „alert BIK”, odpłatną usługę, która pozwala na otrzymanie wiadomości SMS ze specjalnym powiadomieniem dotyczącym sprawdzania naszej oceny w bazie BIK przez zewnętrzne instytucje. Jeśli otrzymamy takiego SMS-a, a sami nie staramy się właśnie o kredyt, będzie to oznaczało, że inna osoba próbuje wyłudzić na nasze dane zobowiązanie finansowe.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »