A A A
drukuj

Jak działają karty wielowalutowe?

Data publikacji: 2018.09.13 godz. 11:56
OCENA
5.0/5

Karta płatnicza pozwala na wygodne dokonywanie płatności bezgotówkowych w sklepach i punktach usługowych. Za jej pośrednictwem można również wypłacić pieniądze z bankomatu czy dokonać wpłaty gotówki we wpłatomacie. Polacy chętnie korzystają z kart debetowych i kredytowych, ale za granicą korzystanie z nich może okazać się kosztowne, z uwagi na pobierane prowizje oraz koszty przewalutowania. Jeśli więc chcemy płacić kartą np. na wakacjach, w sklepach, lepiej wybrać kartę wielowalutową. Jak ona działa?

Fot: O co chodzi z kartami wielowalutowymi?

Karty wielowalutowe powiązane są z różnymi kontami tego samego klienta, prowadzonymi w różnych walutach. Karta przy płatności w walucie obcej sama rozpoznaje ją i dokonuje pobrania pieniędzy z konta walutowego, bez naliczania kosztów przewalutowania. 

Czym jest karta wielowalutowa?
Zapewne niemal każdy wie, czym jest karta płatnicza. To karta wydawana do konta albo karta pozwalająca na korzystanie z limitu kredytowego. Tymczasem karta wielowalutowa jest narzędziem pozwalającym na korzystanie z kilku kont należących do jednego klienta, prowadzonych w różnych walutach. Jeśli więc mamy konto w złotówkach, a do niego otwieramy konta w euro, dolarach, funtach brytyjskich i frankach szwajcarskich, bank nie musi już wydawać 4 kolejnych kart w każdej z tych walut plus kartę do konta w PLN. Wystarczy jedna karta wielowalutowa obsługująca wszystkie konta klienta.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Jak to w praktyce działa?
Karta powinna samodzielnie rozróżniać walutę obowiązującą w kraju, w którym dokonujemy płatności za zakupione produkty lub usługi. Może być to karta tradycyjna, która wymaga zatwierdzania wszystkich transakcji indywidualnym numerem PIN lub karta z funkcją zbliżeniową. Należy jednak pamiętać, że jeśli kartą wielowalutową zapłacimy w kraju, w którym obowiązuje inna waluta niż waluta kont klienta, do których przypisana jest taka karta, będziemy musieli ponieść koszty podwójnego przewalutowania. Na przykład w Danii, gdzie obowiązującą walutą są korony duńskie, trzeba liczyć się przy płatności kartą, że bank najpierw przeliczy sumę w koronach na dolary czy euro, a następnie na złotówki.

Gdzie po kartę wielowalutową?
Wiele banków działających w Polsce oferuje klientom kartę wielowalutową. Między innymi są to banki:

  • PEKAO - obsługa transakcji w PLN, EUR, GBP, USD i CHF, ale karta wielowalutowa jednorazowo może obsługiwać tylko dwie waluty.
  • ING Bank Śląski - obsługa transakcji w PLN, EUR, GBP, USD, a karta jest dostępna dla każdego, jeśli jest właścicielem konta w tym banku i konta walutowego.
  • PKO BP - obsługa transakcji w PLN, EUR, GBP, USD.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Dla osób, które często podróżują - turystycznie lub biznesowo, po krajach z obowiązującą walutą USD, EUR, CHF lub GBP posiadanie karty wielowalutowej może okazać się wygodne i opłacalne.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »