A A A
drukuj

Jak mądrze korzystać ze świadczenia 500 plus na dzieci?

Data publikacji: 2018.10.24 godz. 14:21
OCENA
5.0/5

Od chwili wprowadzenia w Polsce przez rząd Prawa i Sprawiedliwości programu 500 plus na dziecko, nie milkną głosy o tym, że pieniądze te nie są wydawane stricte na dzieci, ale często na potrzeby rodziców. Mądre korzystanie ze świadczenia 500 plus na dzieci pozwolić może na zbudowanie kapitału na przyszłość.

Fot: Jak wydawać pieniądze otrzymane z 500+?

Zamiast na bieżąco wydawać pieniądze z 500 plus na przyjemności własne lub dziecka, można je odkładać na przyszłość, budując na przykład kapitał na kształcenie naszej pociechy. 

Wydawanie 500 plus nie jest opłacalne
Pomijając sytuacje, w których 500 plus na każde dziecko w rodzinie ratuje po prostu domowy budżet, najlepiej by było pieniędzy tych w ogóle nie wydawać, tylko gromadzić. W ten sposób rzeczywiście skorzystamy ze środków wypłacanych od państwa. Nie staną się one jedynie zastrzykiem dla rodzimej gospodarki i motorem jej wzrostu.
W przeciwnym wypadku dziecko, na które owe 500 plus jest wypłacane, najprawdopodobniej w ogóle nie stanie się prawdziwym beneficjentem rządowej pomocy. Także i rodzice nim nie będą, ale sprzedawcy i właściciele punktów usługowych, gdzie 500 plus zostanie ostatecznie wydane.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »

Spłacenie długów
Wiele rodzin w Polsce ma długi - zadłuża się w bankach i firmach pożyczkowych, nie płaci czynszu za mieszkanie i zagrożonych jest eksmisją. W takim wypadku 500 plus najlepiej przeznaczyć na uregulowanie długów, ponieważ ciągną one w dół całą rodzinę, łącznie z dziećmi. To dobry prezent dla dziecka, bo choć fizycznie być może nic nie dostanie, to jednak spokój w domu, w którym mieszka jest bezcenny.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Budowanie funduszu bezpieczeństwa
Skoro wydawanie na bieżąco 500 plus z programu rządowego nie jest najlepszym rozwiązaniem, to być może warto je gromadzić w formie poduszki finansowej. Taki fundusz bezpieczeństwa może przydać się w każdym momencie, np. w obliczu ciężkiej choroby członka rodziny, awarii samochodu czy utraty pracy przez rodzica.
Nawet jeśli taka kryzysowa sytuacja miałaby nigdy nie nadejść i pieniądze z 500 plus pozwoliłyby na zbudowanie pokaźnego kapitału, to może on zostać przeznaczony chociażby na kształcenie dziecka. Pieniądze warto wpłacić na lokatę bankową lub konto oszczędnościowe, co uchroni je przed utratą wartości w wyniku inflacji panującej w kraju. Obecnie jest ona niska, ale i niskie jest oprocentowanie depozytów terminowych w bankach - niewiele można na nich zarobić, ale bardziej w tym przypadku chodzi o to, aby pieniądze z 500 plus nie straciły na wartości.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »
Będąc osobą zaznajomioną ze światem finansów, można 500 plus inwestować i pomnażać. Zanim jednak powierzymy pieniądze np. maklerowi giełdowemu, musimy wiedzieć, jak będą one inwestowane i przede wszystkim jakie ryzyko się z tym wiąże. Nie można inwestować w coś, czego kompletnie się nie rozumie.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Konto osobiste w Volkswagen Bank GMBH Oddział w Polsce »