A A A
drukuj

Jak można zrezygnować z PPK?

Data publikacji: 2019.10.25 godz. 16:44
OCENA
5,0/5

Od 1 lipca 2019 roku ruszyły Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). Obowiązek ich utworzenia objął jak na razie największe firmy, zatrudniające ponad 250 pracowników. Wkrótce dołączą do nich kolejne. Pracownicy mają wybór - czy zostać w PPK, do których zapisano ich automatycznie, czy wypisać się z nich? Jak zrezygnować z PPK?

Fot: Jak zrezygnować z PPK?

Rezygnacja z PPK wymaga od pracownika złożenia deklaracji o rezygnacji do pracodawcy - przed zapisaniem się automatycznie do PPK lub w każdym momencie w trakcie trwania tego programu. 

Rzut oka na PPK
PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe mają pomóc Polakom oszczędzać systematycznie na emeryturę. To program oszczędnościowy, zakładający, że co miesiąc z pensji pracownika będzie odprowadzana składka na PPK, a do niej swój wkład dołoży także pracodawca z własnych środków. Pieniądze gromadzone są na prywatnym koncie. Do tego oszczędzający w PPK obywatele mogą liczyć na dodatkowe składki z budżetu państwa oraz premię roczną.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »
PPK jest systemem całkowicie prywatnym, a obsługą kont pracowników w systemie będą zajmować się odpowiednie towarzystwa funduszy inwestycyjnych.
Do PPK pracownicy są zapisywani automatycznie przez pracodawcę - na razie dotyczy to pracowników zatrudnionych w dużych firmach. PPK nie są obowiązkowe, dlatego każdy pracownik może podjąć decyzję, czy chce w ten sposób odkładać pieniądze, czy nie.

Przed czy w trakcie obowiązywania PPK?
Z PPK można się wypisać - konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku kierowanego do pracodawcy, w którym wskażemy wolę rezygnacji. Można to zrobić przed włączeniem do systemu, ale też w każdym momencie w trakcie obowiązywania PPK. Tak samo, jak zawsze można dołączyć do Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »
Deklarację o rezygnacji z PPK trzeba składać co 4 lata, w przeciwnym wypadku automatycznie pracownik zostanie zapisany po tym czasie do PPK. Ponowne złożenie deklaracji będzie niezbędne w przypadku zmiany pracy. 

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Pożyczka gotówkowa Pekao S.A. w PEKAO S.A »
  • Konto Przekorzystne w PEKAO S.A »
  • Konto Przekorzystne z Kartą Wielowalutową w PEKAO S.A »