A A A
drukuj

Jak można zrezygnować z PPK?

Data publikacji: 2019.10.25 godz. 16:44
OCENA
5.0/5

Od 1 lipca 2019 roku ruszyły Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). Obowiązek ich utworzenia objął jak na razie największe firmy, zatrudniające ponad 250 pracowników. Wkrótce dołączą do nich kolejne. Pracownicy mają wybór - czy zostać w PPK, do których zapisano ich automatycznie, czy wypisać się z nich? Jak zrezygnować z PPK?

Fot: Jak zrezygnować z PPK?

Rezygnacja z PPK wymaga od pracownika złożenia deklaracji o rezygnacji do pracodawcy - przed zapisaniem się automatycznie do PPK lub w każdym momencie w trakcie trwania tego programu. 

Rzut oka na PPK
PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe mają pomóc Polakom oszczędzać systematycznie na emeryturę. To program oszczędnościowy, zakładający, że co miesiąc z pensji pracownika będzie odprowadzana składka na PPK, a do niej swój wkład dołoży także pracodawca z własnych środków. Pieniądze gromadzone są na prywatnym koncie. Do tego oszczędzający w PPK obywatele mogą liczyć na dodatkowe składki z budżetu państwa oraz premię roczną.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »
PPK jest systemem całkowicie prywatnym, a obsługą kont pracowników w systemie będą zajmować się odpowiednie towarzystwa funduszy inwestycyjnych.
Do PPK pracownicy są zapisywani automatycznie przez pracodawcę - na razie dotyczy to pracowników zatrudnionych w dużych firmach. PPK nie są obowiązkowe, dlatego każdy pracownik może podjąć decyzję, czy chce w ten sposób odkładać pieniądze, czy nie.

Przed czy w trakcie obowiązywania PPK?
Z PPK można się wypisać - konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku kierowanego do pracodawcy, w którym wskażemy wolę rezygnacji. Można to zrobić przed włączeniem do systemu, ale też w każdym momencie w trakcie obowiązywania PPK. Tak samo, jak zawsze można dołączyć do Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »
Deklarację o rezygnacji z PPK trzeba składać co 4 lata, w przeciwnym wypadku automatycznie pracownik zostanie zapisany po tym czasie do PPK. Ponowne złożenie deklaracji będzie niezbędne w przypadku zmiany pracy. 

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Konto osobiste w Volkswagen Bank GMBH Oddział w Polsce »