A A A
drukuj

Jak naliczana jest prowizja za udzielenie kredytu?

Data publikacji: 2019.05.31 godz. 11:29
OCENA
5.0/5

Kosztem kredytu są nie tylko odsetki naliczane według ustalonej w banku stopy procentowej, ale również inne opłaty czy prowizje. Za przystąpienie do zobowiązania banki naliczają z reguły prowizję procentową.

Fot: Sprawdź jak oblicza się prowizję do kredytu gotówkowego.

Prowizja za udzielenie kredytu jest naliczana przez bank w formie procentowej od wysokości udzielanego zobowiązania. 

Element kosztu kredytowego
Większość banków przy okazji udzielania kredytów różnego rodzaju nalicza prowizję. Jest to jeden z pierwszych kosztów, jakie ponosi klient w związku z zaciąganiem kredytu. Mówi się przy tym o naliczeniu prowizji w związku z udzieleniem czy przystąpieniem kredytobiorcy do zobowiązania.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Jak naliczana jest prowizja kredytowa?
Banki najczęściej w swoich ofertach wskazują minimalny pułap procentowy prowizji. Ma ona wartość procentową i obliczana jest na podstawie kwoty udzielanego kredytu. Jeśli więc prowizja wynosi na przykład 2 proc., a kredyt udzielany jest na kwotę 25 000 zł, wówczas prowizja uiszczana przez kredytobiorcę na rzecz banku wyniesie 500 zł.
Prowizja musi być opłacona przy przystępowaniu klienta do kredytu, choć zdarza się, że bank pozwala ją skredytować. Wówczas jej płatność jest rozłożona na raty i dopisana do rat kredytowych.

Ile wynosi prowizja?
W niektórych przypadkach w bankach można spotkać się z ofertami kredytowymi z 0 proc. prowizji. Są na pierwszy rzut oka bardzo atrakcyjne, ale trzeba uważać, czy rezygnacja przez bank z prowizji nie spowodowała naliczania innych opłat lub podwyższenia wysokości oprocentowania nominalnego.
Prowizja nie może być naliczana według dowolnej stawki procentowej. Górną granicę wszystkich kosztów pozaodsetkowych, w tym właśnie prowizji, wyznacza prawo, które weszło w życie w marcu 2016 roku.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Problemem dla klientów w zorientowaniu się, ile wyniesie prowizja od udzielanego im kredytu, jest to, że banki informują z reguły tylko o minimalnej stawce prowizji. Ostateczna może być jednak wyższa, a bank ogranicza się do przekazania potencjalnemu kredytobiorcy lakonicznej informacji, że prowizja jest ustalana indywidualnie.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »