A A A
drukuj

Jak sprawdzić swoją historię kredytowania w BIK?

Data publikacji: 2018.06.21 godz. 11:52
OCENA
5.0/5

BIK to Biuro Informacji Kredytowej, które powstało z inicjatywy Związku Banków Polskich i kilku innych banków. Ma gromadzić, przechowywać i udostępniać informacje o wszystkich kredytobiorcach w Polsce. Raporty z BIK pobierane przez banki i niektórych pożyczkodawców stają się podstawą wydania decyzji kredytowej. Dlatego warto sprawdzić, jakie informacje przechowuje BIK na nasz temat. Jak to zrobić?

Fot: Jak czytać raport od Biura Informacji Kredytowej?

W celu pobrania raportu z BIK należy założyć w serwisie www.bik.pl swoje konto – indywidualnie lub jako firma, opłacić dostęp do raportu, a następnie go wygenerować. 

Dane gromadzone przez BIK
BIK nie jest czarną listą dłużników. Gromadzi bowiem wszelkie dane o udzielonych kredytach lub pożyczkach, zarówno pozytywne, jak i negatywne, wskazujące na przykład na opóźnienia w spłacie i powstanie długu.
Historia kredytowania danej osoby w BIK może jej pomóc otrzymać kolejny kredyt, albo zlikwidować szanse na udzielenie zobowiązania. Banki obowiązkowo sięgają po raporty z BIK dotyczące potencjalnych kredytobiorców. Pozytywne wpisy wskazujące na to, że klient w przeszłości dał się poznać jako rzetelny kredytobiorca, przyspieszają wydanie decyzji o udzieleniu kredytu. Analogicznie negatywne wpisy w historii kredytowania powodują, że nie można uzyskać kredytu. Problematyczni są również klienci, którzy w ogóle nie mają historii w BIK. Banki nie wiedzą, czego mogą się po nich spodziewać, przez co decyzja kredytowa również może być negatywna.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Jak sprawdzić dane w BIK?
Klient indywidualny, jak i przedsiębiorca, mogą sprawdzić swoją historię kredytowania w BIK, na dodatek nie zawsze ponosząc z tego tytułu jakiekolwiek koszty.
Osoby prywatne mogą wejść na stronę www.bik.pl i w kategorii „klienci indywidualni” pobrać Raport BIK. Pojedynczy raport można zamówić za 39 zł, a pakiet 12 raportów w ciągu 1 roku za 99 zł.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
W celu pobrania informacji z BIK należy założyć konto na wskazanej stronie internetowej, wypełniając formularz elektroniczny. Następnie trzeba potwierdzić swoje dane, ustanowić hasło i login, a później zalogować się na konto i pobrać raport.
W raporcie BIK zobaczymy szczegółową historię zobowiązań danej osoby, tj. kredytów oraz zobowiązań finansowych, zaczerpniętych z bazy Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. W raporcie BIK jest też scoring, czyli ocena punktowa BIK.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »