A A A
drukuj

Jak ustrzec się przed phishingiem i co to jest?

Data publikacji: 2018.04.25 godz. 11:07
OCENA
5.0/5

W Internecie czyha na internautów wiele różnego rodzaju zagrożeń. Jednym z nich jest phishing, czyli ogół działań, które zmierzają do wyłudzania danych osobowych od użytkowników. Warto wiedzieć, jakimi chwytami posługują się cyber przestępcy i jak się przed nimi chronić.

Fot: Jak się uchronić przed phishingiem?

Przykładów ataków phishingowych w internecie, mających na celu wyłudzenie danych do konta bankowego lub karty kredytowej, nie brakuje. Ochrona przed nimi polega na zachowaniu szczególnej ostrożności zawsze wtedy, gdy ktoś przez maila prosi o aktualizację danych wrażliwych i nie klikanie w linki przesyłane przez nieznajome osoby i instytucje. 

Wyłudzanie danych w sieci
Phishing jest pojęciem nowym, związanym stricte z rozwojem Internetu. Mianem tym określa się próby wyłudzania przez hakerów danych osobowych od użytkowników. W wyniku ich ataków może dojść nie tylko do samego przekazania danych wrażliwych osobom niepowołanym, ale dane te mogą być następnie wykorzystane w celach przestępczych. Haker może pozyskać w ramach phishingu dane finansowe i ukraść pieniądze zgromadzone na rachunku bankowym lub karcie kredytowej.
Najczęściej phishing przyjmuje formę elektroniczną, na przykład wiadomości mailowej przesyłanej danemu użytkownikowi lub formę spreparowanych stron WWW, które do złudzenia przypominają stronę do logowania się do bankowości elektronicznej. Wszelkie podejrzane wiadomości z prośbą o podanie wrażliwych danych lub ich aktualizację mogą potencjalnie stanowić próbę wyłudzenia takich informacji.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »

Jak chronić się przed phishingiem?
Konsument może zmniejszyć ryzyko tego, że padnie ofiarą phishingu, jeśli będzie wiedzieć, jak działa mechanizm przestępczy. Bardzo często złodzieje w sposób losowy rozsyłają spreparowane w odpowiedni sposób e-maile, w których zawarta jest prośba o pilne zalogowanie się na konto bankowe. Podany jest też link, który kieruje na fałszywą stronę banku. Kiedy klient kliknie link i trafi na stronę przestępców, a następnie poda swoje dane np. do konta bankowego, są one przechwytywane przez hakerów. Strona prosi też o podanie kodów jednorazowych - ze zdrapki lub smsów, przez co przestępca może bez problemu dokonać przelewu z konta klienta wraz z prawidłową autoryzacją.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Ochrona przed phishingiem wymaga zdroworozsądkowego podejścia i świadomości istniejącego zagrożenia. Zawsze trzeba zwracać uwagę, od kogo przyszła do nas wiadomość z prośbą o aktualizację danych do konta lub karty kredytowej. Wiele banków zaznacza, że w takich sytuacjach nie wykorzystuje poczty elektronicznej. Nie można też klikać w podejrzane linki odsyłające do formularza elektronicznego. Nawet jeśli strona wygląda na wiarygodną, warto jest wpisać ręcznie adres strony firmowej w przeglądarce, zamiast otwierać automatycznie hiperłącze z wiadomości. Można sprawdzić bezpieczeństwo strony - połączenia z bankiem powinny być szyfrowane protokołem „https”.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »