A A A
drukuj

Jak wybrać konto młodzieżowe dla swojego dziecka?

Data publikacji: 2018.07.10 godz. 11:41
OCENA
5.0/5

Wiele banków ma przygotowaną ofertę dla młodocianych klientów. Niepełnoletni również mogą mieć rachunek osobisty, ale wyłącznie za zgodą rodziców. To sposób na to, aby na wczesnym etapie życia zapoznali się z arkanami świata finansów i nauczyli dysponować swoimi środkami finansowymi zgromadzonymi na koncie. Pytanie tylko, jak wybrać konto młodzieżowe dla dziecka?

Fot: Konta dla osób od 13 roku życia.

Konto dla dziecka powinno być darmowe, podobnie jak wypłaty z szerokiej gamy bankomatów, a rodzic musi mieć stały dostęp do niego, aby mógł monitorować transakcje wykonywane przez swoją pociechę. 

Konto dla najmłodszych
Rachunek osobisty w niektórych bankach można otworzyć już dla dziecka poniżej 13. roku życia, ale wyłącznie za zgodą rodziców lub opiekuna prawnego. W takim wypadku bardzo często konto powiązane jest z rachunkiem osoby dorosłej, która sprawuje przy tym stałą kontrolę nad transakcjami realizowanymi przez podopiecznego. Konto dla małych dzieci może mieć formę konta oszczędnościowo-rozliczeniowego lub konta oszczędnościowego. Staje się ono podstawą do nauki dysponowania pieniędzmi, a przy tym rodzic może na bieżąco nadzorować wydatki swojej pociechy.
Konto od 13. roku życia

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »
O ile w ofertach banków w Polsce niewiele jest propozycji kont dla dzieci w wieku do 13 lat, to młodzież może wybierać spośród różnego rodzaju rachunków. Konto dla młodzieży w wieku powyżej 13 lat można otworzyć w większości instytucji bankowych.

Jakie są kryteria wyboru rachunku dla młodzieży?
Szukając najkorzystniejszej oferty konta dla swojego dziecka, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wysokość obowiązujących na nim opłat. Z reguły albo są niewielkie, albo konto jest całkowicie darmowe, czyli klient nic nie płaci ani za jego otwarcie, ani za prowadzenie, a przy tym dziecko może korzystać z darmowych przelewów w bankowości elektronicznej. Obsługa konta przez internet jest już standardem, ale interfejs systemu powinien być czytelny i przyjazny dla młodego użytkownika.
Do konta młodzieżowego standardowo już wydawana jest karta płatnicza. Jest to karta debetowa pozwalająca na dokonywanie transakcji bezgotówkowych i płacenie w sklepach lub punktach usługowych. Pozwala ona również na wypłaty pieniędzy z bankomatów. Przy decydowaniu się na konkretne konto w banku sprawdźmy, czy oferuje on dużą grupę darmowych bankomatów w całym kraju. W przeciwnym wypadku za wypłaty z konta trzeba będzie uiścić opłatę - w wysokości kilku procent kwoty transakcji lub ustaloną liczbowo stałą opłatę.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Dodatkowe profity
Darmowe konto, z darmową kartą oraz z możliwością podglądu na bieżąco transakcji przez rodzica, będzie odpowiednie dla dziecka, ale można oczekiwać czegoś więcej. Banki kuszą swoich klientów na takich kontach m.in. specjalnymi programami rabatowymi i lojalnościowymi za zakupy w określonych sklepach i punktach usługowych.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »