A A A
drukuj

Jak wykonać przelew natychmiastowy?

Data publikacji: 2019.02.21 godz. 16:55
OCENA
5,0/5

Dyspozycja przelewu zrealizowana może być w systemie bankowości elektronicznej, na poczcie po wypełnieniu odpowiedniego blankietu, w aplikacji mobilnej w telefonie lub w oddziale banku. Jeśli zależy nam na tym, aby przelew został wykonany w możliwie jak najkrótszym czasie, powinniśmy skorzystać z opcji przelewu natychmiastowego. Jak to zrobić?

Fot: Jak zlecić przelew natychmiastowy?

Przelew natychmiastowy może być realizowany wewnątrz jednego banku, bez dodatkowych opłat, w czasie rzeczywistym. Można zlecić go również w systemie Express ELIXIR czy BlueCash, ale za dodatkową opłatą. 

Standardowy przelew w systemie ELIXIR
Kiedy zlecamy standardowy przelew na konto odbiorcy w innym banku niż nasz, to bank zrealizuje go w systemie ELIXIR. W praktyce wygląda to w ten sposób, że przelew „wyjdzie” z naszego banku w pierwszej sesji wychodzącej w danym dniu roboczym, a zostanie zaksięgowany na koncie adresata w najbliższej sesji przychodzącej.
Jeśli np. przelew robimy rano w piątek, to odbiorca otrzyma go w piątek po południu lub wieczorem, ale gdy przelew wyjdzie z naszego banku po południu lub wieczorem w piątek, to może on wpłynąć do odbiorcy dopiero w poniedziałek rano.
Wszystko przez to, że system ELIXIR nie działa w trybie ciągłym, ale w ramach określonych sesji. Każdy bank stosuje własny harmonogram sesji wychodzących i przychodzących. Zazwyczaj to około 2-4 terminy sesji na dzień roboczy.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »

Przelew wewnętrzny w tym samym banku
Znacznie szybciej przelew zostanie zrealizowany, jeśli wysyłamy go w obrębie kont w tym samym banku. Wówczas nie ma znaczenia, kiedy realizowane są przez system ELIXIR sesje wychodzące i przychodzące. Przelew jest realizowany w czasie rzeczywistym.

Przelewy zewnętrzne natychmiastowe
W przypadku gdy zależy nam na czasie realizacji przelewu, można skorzystać z tzw. przelewów natychmiastowych, które realizowane są w systemach:

  • Express ELIXIR,
  • BlueCash.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »

System Express ELIXIR został stworzony przez Krajową Izbę Rozliczeniową, zaś Blue Cash przez Blue Media. Są realizowane bardzo szybko, nawet w ciągu kilkudziesięciu sekund, także w weekendy i święta. Takie przelewy są niestety płatne i kosztują na ogół około 5 zł.
KIR, który jest operatorem systemu Express ELIXIR, podaje na swoich stronach internetowych, klienci których banków mogą skorzystać z przelewów natychmiastowych. To m.in. klienci PKO BP, ING Banku Śląskiego, mBanku czy Banku Millennium i Banku BPS.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »