A A A
drukuj

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu – bezpiecznie

Data publikacji: 2018.12.05 godz. 12:47
OCENA
3.8/5

Wypłata pieniędzy z bankomatu to czynność, która nie powinna sprawiać żadnych kłopotów użytkownikom kont bankowych. Coraz sprawniej zarówno młodzi, jak i starsi klienci posługują się kartą płatniczą, nie tylko przy płatnościach bezgotówkowych, ale i przy wypłatach gotówki z bankomatów. Sprawdźmy jednak, jakie zasady zachować, aby wypłata ta była bezpieczna dla naszych finansów.

Fot: Jak bezpiecznie korzystać z bankomatu?

Bezpieczna wypłata pieniędzy z bankomatu powinna obejmować ostrożną analizę wyglądu maszyny. Jeśli cokolwiek wzbudza naszą wątpliwość - wystające, nierówne elementy bankomatu, najlepiej udać się do innej maszyny, w celu realizacji wypłaty gotówki. 

 

Co nam grozi?
Czy wypłata z bankomatu może nam w jakikolwiek sposób zagrażać? Niestety tak, złodzieje i oszuści nie śpią i czyhają na to, aby wyczyścić konta bankowe nieuważnych użytkowników bankomatów. Powszechnym przestępczym procederem jest taka modyfikacja czytników w bankomatach, aby móc zeskanować kartę płatniczą i ją zduplikować, a następnie wykorzystać do nieuprawnionego wycofania pieniędzy z konta.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »
W bankomatach lub ich bezpośrednim otoczeniu montowane są kamery, które pozwalają przestępcom na sczytanie kodu PIN do karty płatniczej danej osoby. Później wystarczy tylko ją ukraść, aby móc się bez problemu nią posłużyć.
Innym sposobem na kradzież pieniędzy z konta klienta jest instalowanie nakładek na PIN pady w bankomatach. Cel jest ten sam - pozyskać informacje o indywidualnym numerze PIN do karty. To dowodzi, że wypłata pieniędzy z bankomatów nie zawsze jest w pełni bezpieczna i musimy zachować czujność, aby nie dać się oszukać.

Jak się zabezpieczyć przed oszustwem?
Przede wszystkim zawsze patrzmy, z jakiego bankomatu korzystamy. Najlepiej wybierać te bankomaty, które znajdują się we wnętrzu np. galerii handlowej czy sklepu i marketu, ponieważ w ich przypadku jest mniejsze ryzyko, że w jakikolwiek sposób zostały one zmodyfikowane.
Czujność powinny wzbudzić wszelkie nakładki i nierówności na klawiaturze bankomatu lub w miejscu, do którego wkładamy naszą kartę. Jeśli jakiekolwiek elementy odstają, czy są odkształcone, lepiej w ogóle nie wypłacać gotówki z takiej maszyny. Czasem niestety specjalne nakładki na bankomaty, z których korzystają złodzieje, do złudzenia potrafią przypominać standardowe jego elementy.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Dla własnego bezpieczeństwa nie tylko w przypadku wpisywania numeru PIN w bankomacie, ale zawsze, kiedy wpisujemy ten kod na terminalu, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby nikt go nie mógł zobaczyć. Wystarczy zasłonić klawiaturę swoim ciałem, drugą ręką czy na przykład portfelem. Udaremnimy w ten sposób próby sczytania kodu dzięki zainstalowanym nielegalnie kamerom.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »