A A A
drukuj

Jak zaciągnąć korzystnie kredyt na wymianę pieca?

Data publikacji: 2020.12.21 godz. 13:31
OCENA
4.8/5

Stare piece na paliwa stałe, głównie na węgiel i miał węglowy, w których często spalane są po prostu śmieci, powodują wiele szkód dla środowiska naturalnego. Emitują szkodliwe spaliny, które przedostają się do atmosfery i powietrza, którym oddychamy. Uchwały antysmogowe podejmowane w całym kraju nakazują ich wymianę. Można jej dokonać też bez takiego nakazu. Jak sfinansować korzystnie kredytem taką inwestycję?

Fot: Dom

Kredyt na wymianę pieca można zaciągnąć z dopłatą ze strony Wojewódzkiego lub Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Dedykowane produkty bankowe
Najlepiej, by inwestor sam miał oszczędności pozwalające mu na sfinansowanie inwestycji polegającej na wymianie pieca, ale jeśli tak nie jest, może skorzystać z finansowania zewnętrznego przy udziale kredytu. Niektóre banki w Polsce mają dedykowane produkty na wymianę pieca, w przypadku których dostępne są dotacje z Wojewódzkiego lub Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Przykładem kredytów na wymianę pieca są ekokredyty w Banku Ochrony Środowiska. Wśród nich są ekologiczne zobowiązania hipoteczne, EKOkredyt na fotowoltaikę czy EKOkredyt z dopłatami. Właściciele domów jednorodzinnych uzyskać mogą kredyt ekologiczny z zabezpieczeniem hipotecznym. Od 2021 roku kredyt ten będzie udzielany dla właścicieli domów o określonej charakterystyce energetycznej – zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną może wynieść maksymalnie 70 kWh/ (m2*rok). Konieczne będzie też posiadanie odnawialnego źródła energii lub wyposażenie domu w przyszłości w takie źródło.
Dopłaty z WFOŚiGW do kredytów na wymianę pieca obowiązują w wielu województwach w Polsce, na różnych zasadach.

Dofinansowanie na wymianę pieca
Poza kredytem na wymianę pieca, można uzyskać również dofinansowanie w ramach różnych, realizowanych w Polsce programów. Jednym z nich jest program „Czyste powietrze” realizowany w latach 2018-2029, którego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych przez wymianę źródła ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Z programu tego można uzyskać dotację nawet do 37 000 zł na wymianę starego pieca – tak zwanego kopciucha oraz na termomodernizację domu. Od 15 maja 2020 roku obowiązują nowe zasady w programie „Czyste Powietrze” 2.0, wedle których na dotację do 60 proc. poniesionych kosztów realizacji eko-inwestycji mają szansę osoby fizyczne o dochodach miesięcznych do 1400 zł na osobę lub 1960 zł na osobę, w przypadku gospodarstwa jednoosobowego.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »