A A A
drukuj

Jak zmienił się w ostatnim czasie BIK i raporty BIK?

Data publikacji: 2019.03.20 godz. 12:29
OCENA
5.0/5

BIK to Biuro Informacji Kredytowej i do jego baz sięgają wszystkie banki przy weryfikacji historii kredytowania potencjalnego kredytobiorcy. Także i sam konsument może sprawdzić w BIK raport na swój temat. W ostatnim czasie zmieniły się nieco zasady tworzenia raportów BIK.

Fot: Jak wygląda BIK i raporty BIK?

Nowe raporty z BIK są czytelne, prezentują scoring w zakresie od 1 do 100 punktów oraz wskaźniki BIK świadczące o ewentualnych opóźnieniach w spłacie zobowiązań kredytowych. 

Bezpłatne informacje z BIK
Od połowy 2017 roku, czyli od chwili wprowadzenia w życie przepisów RODO (Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych), BIK udostępnia konsumentom za darmo kopię danych. Oznacza to, że każdy z nas ma zagwarantowane prawo do uzyskania od BIK, jako od firmy przetwarzającej dane, bezpłatne informacje dotyczące zakresu danych, jakie są gromadzone i udostępniania ich. Wynika to bezpośrednio z art. 33 ustawy o ochronie danych osobowych. Z takiej możliwości można skorzystać co 6 miesięcy.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
W trybie art. 33 ustawy o ochronie danych osobowych BIK obecnie udostępnia niewiele danych. Do połowy 2017 roku konsument uzyskiwał Informację Ustawową, wraz z informacjami o historii kredytowania. Informacja zawierała dane istotne dla oceny ryzyka kredytowego klienta. Obecnie z bezpłatnego raportu BIK nie dowiemy się już o danych istotnych dla banków dla oceny ryzyka kredytowego.

Płatny raport BIK
Obok bezpłatnych informacji z BIK, konsument może zapłacić - jednorazowo lub abonament roczny, za płatne raporty BIK zawierające informacje na temat swojej historii kredytowej. W raporcie znajdują się:

  • ocena punktowa BIK, tj. scoring, z przedziału od 1 do 100 punktów, a im bliżej 100 punktów, tym większe szanse na kredyt (dotychczas były to wartości z przedziału 182-631 punktów);
  • historia kredytowa,
  • informacja z BIG InfoMonitor;
  • postęp w spłacie zobowiązań kredytowych w procentach i w formie graficznej;
  • wskaźnik BIK, tj. informacja na temat opóźnień w płatnościach - wskaźnik zielony - brak opóźnień, wskaźnik pomarańczowy - opóźnienia do 30 dni, wskaźnik czerwony - opóźnienia powyżej 30 dni.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Nowe raporty z BIK choć płatne, są bardziej czytelne i dają dokładny obraz tego, jak kształtuje się historia kredytowania klienta oraz jakie ma on szanse w banku na uzyskanie kredytu.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »