A A A
drukuj

Jak zrezygnować z OC na samochód?

Data publikacji: 2016.02.01 godz. 16:17
Ostatnia aktualizacja: 2016.02.09 godz. 14:20
OCENA
4.2/5

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla posiadaczy samochodów. Właściciel pojazdu może czasem wypowiedzieć umowę OC przed zakończeniem polisy, ale musi wcześniej wykupić drugie ubezpieczenie...

Fot: Jak zrezygnować z OC na samochód?

Obowizkowe ubezpieczenie dla kierowców jest zdecydowanie najpopularniejszą polisą w Polsce. Obecnie ubezpieczyciele chronią ponad 20 milionów pojazdów zarejestrowanych na terenie naszego kraju. Posiadacze obowiązkowych polis OC nie mogą w każdym momencie rozwiązać umowy. Tym niemniej, obowiązujące przepisy dają możliwość zmiany ubezpieczenia przed zakończeniem rocznego okresu ochrony. Osoby rezygnujące z usług obecnego ubezpieczyciela, powinny pamiętać o przysługującym zwrocie składki oraz obowiązku zapewnienia ciągłości w ochronie. Nawet kilkudniowy brak aktualnego ubezpieczenia może skutkować poważną karą finansowa.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Podwójne ubezpieczenie uprawnia kierowcę do rezygnacji z jednej polisy
Wszystkie najważniejsze informacje na temat zasad funkcjonowania polis OC dla kierowców, znajdziemy w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych (pełna nazwa: ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych). Wspomniany akt prawny określa również zasady przedterminowej rezygnacji z ochrony ubezpieczeniowej. Warto podkreślić, że taka rezygnacja dotyczy sytuacji, w których wygaśnięcie polisy nie jest związane ze zniszczeniem, wyrejestrowaniem lub demontażem pojazdu.
Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych przewiduje następujące sytuacje, w których posiadacz pojazdu (np. samochodu lub motocykla) jest uprawniony do rezygnacji z obowiązkowej polisy:

  • zakup samochodu lub motocykla z ubezpieczeniem, które opłacił poprzedni właściciel pojazdu (wypowiedzenie umowy możliwe do końca planowego okresu ochrony)
  • posiadanie dwóch obowiązkowych polis, które chronią ten sam pojazd i tego samego kierowcę (w takiej sytuacji można wypowiedzieć tylko ubezpieczenie, które wcześniej uległo automatycznemu przedłużeniu)
  • odstąpienie od umowy ubezpieczenia zawartej przez telefon lub Internet (prawo do rezygnacji z polisy kupionej na odległość przysługuje w trakcie 30 dni od zawarcia transakcji)

Warto wspomnieć o zmianach prawnych, które dotyczą sytuacji numer 1 (patrz powyżej). Od 11 lutego 2012 r. termin na rezygnację z polisy nabytej razem z pojazdem został wydłużony z 30 dni do końca okresu ochrony. W ramach zmian wprowadzono też zapisy mówiące o tym, że polisa „odziedziczona” po innym kierowcy nie ulega automatycznemu odnowieniu, a ochrona wygasa wraz z dniem wypowiedzenia nabytego ubezpieczenia. Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych (luty 2012 roku), dodatkowo umożliwiła rezygnację z jednej polisy, gdy kierowca dysponuje podwójną ochroną (patrz punkt 2 powyżej).

Oblicz bezpłatnie OC dla Twojego samochodu »

W każdej z trzech wymienionych sytuacji, wcześniejsze zakończenie ochrony zmusza ubezpieczyciela do wykonania proporcjonalnego zwrotu składki (zgodnie z artykułem 813 paragraf 1 kodeksu cywilnego). Szczególne rozwiązanie jest stosowane w przypadku wypowiedzenia umowy nabytej razem z zakupionym pojazdem (punkt 1 powyżej). Wówczas zwrot składki otrzymuje wcześniejszy właściciel auta lub motocykla, który zakupił polisę. W jego interesie leży jak najwcześniejsza zmiana ubezpieczenia przez kupującego, gdyż zwrot składki jest naliczany od dnia wypowiedzenia umowy. Jeżeli chodzi o dwie pozostałe sytuacje (patrz punkty 2 i 3), to zwrot składki przysługuje aktualnemu właścicielowi pojazdu.

Uwaga: „wirtualny policjant” karze nawet za krótkie przerwy w ochronie
Niezależnie od przyczyn przerwania ochrony ubezpieczeniowej, właściciel pojazdu musi niezwłocznie wykupić kolejną polisę. Zmianę ubezpieczyciela trzeba zaplanować w ten sposób, żeby nie wystąpiła przerwa w okresie ochrony. Warto pamiętać, że przejściowy brak ubezpieczenia jest karalny również wtedy, gdy zarejestrowany pojazd został wyłączony z eksploatacji i stoi w garażu albo na parkingu.
Do niedawna, ryzyko kary związane z krótkimi przerwami w ubezpieczeniu było mniejsze, ponieważ brak obowiązkowej polisy mogła wykryć tylko kontrola drogowa. Sytuacja zmieniła się, gdy Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) wprowadził do użytku specjalny algorytm informatyczny, który przeszukuje ogólnopolską bazę pojazdów. To narzędzie zwane „wirtualnym policjantem” działa niezależnie od kontroli drogowej i wykrywa nawet krótkie przerwy w okresie ubezpieczenia. Kierowca namierzony dzięki „wirtualnemu policjantowi” otrzymuje wezwanie do okazania dowodu ubezpieczenia za dany okres lub dowodu sprzedaży pojazdu. Brak wspomnianych dokumentów skutkuje nałożeniem takiej samej kary, jak w przypadku kontroli drogowej.

Oblicz składkę OC dla swojego samochodu »
W kontekście kar za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC warto wspomnieć, że wysokość tych stawek znów wzrosła na początku 2016 r. (patrz poniższa tabela). Tegoroczna zmiana wynika z podwyżki minimalnego wynagrodzenia za pracę na etacie, gdyż kary nakładane przez UFG zostały ustawowo powiązane z tzw. „najniższą krajową”. Od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 r. brak obowiązkowego ubezpieczenia samochodu osobowego grozi karą wynoszącą 3700 zł. Ta stawka jest pomniejszana, jeżeli przerwa w okresie ochrony nie przekroczyła 14 dni (patrz poniższe zestawienie). Finansowe skutki braku polisy są jeszcze większe, gdy nieubezpieczony kierowca wyrządzi szkody. Wówczas Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w ramach regresu, występuje do sprawcy wypadku o zwrot wszystkich wypłaconych odszkodowań.

Kary dla nieubezpieczonych kierowców w 2016 roku
Przerwa w ciągłości ubezpieczenia powyżej 14 dni                                        od 4 do 14 dni                                       do 3 dni                                                     
samochód osobowy 3 700 zł 1 850 zł 740 zł
samochód ciężarowy,ciągnik samochodowy lub autobus 5 550 zł 2 780 zł 1 110 zł
inny pojazd(m.in. motocykl i motorower)  620 zł 310 zł 120 zł

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »