A A A
drukuj

Kiedy konsolidacja kredytów jest korzystna?

Data publikacji: 2018.08.16 godz. 12:06
OCENA
5,0/5

Konsolidacja to inaczej połączenie, a w branży finansowej można mówić między innymi o konsolidacji kredytowej. Polega ona na połączeniu kilku mniejszych kredytów w jeden większy. Kiedy taki zabieg się opłaca i kto może skorzystać z konsolidacji?

Fot: Kiedy konsolidacja się opłaca?

Konsolidacja jest dobrym rozwiązaniem, jeśli koszt nowego kredytu jest mniejszy niż suma kosztów wcześniej spłacanych zobowiązań kredytowych. 

Kredyt inny niż wszystkie
Kredyt konsolidacyjny ma na celu połączenie kilku kredytów w jeden oraz obniżenie i uporządkowanie comiesięcznych rat. Bank udziela kredytu konsolidacyjnego po to, aby klient mógł spłacić wcześniej zaciągnięte zobowiązania:

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Konsolidacja obejmuje fizyczną spłatę przez bank, który udziela takiego kredytu, wszystkich wcześniejszych zobowiązań. Kredyt konsolidacyjny może być udzielony jako kredyt hipoteczny, czyli zabezpieczony hipoteką w księdze wieczystej albo jako kredyt gotówkowy niezabezpieczony. Hipoteka jest solidnym zabezpieczeniem spłaty zobowiązania, dlatego jej ustanowienie powoduje, że bank będzie skłonny udzielić kredytu z niższym oprocentowaniem, w porównaniu do niezabezpieczonego kredytu gotówkowego.

Dla kogo konsolidacja?
Nie każdy kredytobiorca będzie mógł skorzystać z mechanizmu konsolidacji. Nie będzie on dostępny dla tych kredytobiorców, którzy mają już pewne opóźnienia w spłacie swoich zobowiązań kredytowych. Nie można utożsamiać kredytów konsolidacyjnych z kredytami oddłużeniowymi. Dla otrzymania pozytywnej decyzji kredytowej przy wnioskowaniu o kredyt konsolidacyjny należy posiadać również wystarczająco wysoką zdolność kredytową, rozumianą jako zdolność do spłaty nowego zobowiązania.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Czy warto?
W przypadku, gdy kredytobiorca ma zaciągniętych kilka kredytów i wisi nad nim widmo utraty płynności finansowej, kredyt konsolidacyjny może być jedynym słusznym rozwiązaniem. Dzięki niemu pozostałe kredyty zostaną spłacone, a nowy dług rozłożony na dłuższy okres, przez co raty do spłaty będą niższe.
Konsolidacja to znakomity zabieg, gdy klient posiada drogie kredyty gotówkowe czy samochodowe, udzielone w warunkach obowiązywania w Polsce wyższych stóp procentowych. Wtedy kredyt konsolidacyjny może obniżyć całkowity koszt zobowiązania. Zawsze przed podpisaniem umowy kredytowej warto przeliczyć koszty nowego kredytu i ewentualne opłaty związane ze spłatą dotychczasowych kredytów i pożyczek, a następnie skonfrontować je z korzyściami finansowymi możliwymi do uzyskania.

Komentarze

comments powered by Disqus