A A A
drukuj

Kiedy nie płaci się podatku od sprzedaży nieruchomości?

Data publikacji: 2019.05.14 godz. 14:43
OCENA
3.1/5

Sprzedający mieszkanie czy dom muszą liczyć się z tym, że w niektórych przypadkach będą musieli „podzielić” się zyskiem z fiskusem. Kiedy można uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości?

Fot: Podatek od sprzedaży nieruchomości.

Podatku od sprzedaży nieruchomości nie płaci się, jeśli zbycie nastąpi po upływie 5 lat podatkowych od chwili nabycia lub otrzymania domu czy mieszkania

Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości?
Podstawą naliczania podatku od sprzedaży nieruchomości są przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wskazano w nich, że stawka podatku przy sprzedaży nieruchomości wynosi 19 proc.
Zasadniczo podatek ten naliczany jest przy sprzedaży mieszkania lub domu, jeśli do sprzedaży dojdzie wcześniej niż 5 lat przed jego zakupem lub uzyskaniem w drodze spadku lub darowizny. Wówczas płaci się fiskusowi 19 proc. dochodu. Podstawą opodatkowania jest różnica między ceną kupna, a sprzedaży nieruchomości. Dobrze jest więc bardzo dokładnie ustalić cenę kupna mieszkania oraz wszystkie koszty, które podwyższają wartość transakcji. Do kosztów tych można doliczyć:

  • koszty notariusza,
  • podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC),
  • prowizja pośrednika - o ile sprzedaż jest realizowana za pośrednictwem biura nieruchomości.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »

Kiedy nie zapłacimy podatku?
Zasadniczo w przypadku sprzedaży nieruchomości po upływie 5 lat od chwili zakupu lub nabycia nie trzeba już płacić podatku. Co istotne, chodzi tu o 5 lat podatkowych, nie kalendarzowych. Jeśli termin ten będzie dotrzymany, sprzedający nie tylko nie płaci podatku, ale też nie składa żadnego zeznania podatkowego do urzędu skarbowego.

Sprzedaż mieszkania po cenie niższej niż cena zakupu
Zdarza się, że kupujemy mieszkanie po cenie wyższej, niż je sprzedajemy, albo ceny nie różnią się. Wówczas nie płaci się podatku, ponieważ w ramach takiej transakcji nie osiąga się dochodu.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »

Ulga mieszkaniowa
W przypadku sprzedaży nieruchomości, którą otrzymaliśmy w darowiźnie, także można uniknąć opłacania podatku dochodowego, nawet jeśli sprzedajemy mieszkanie przed upływem 5 lat. Wystarczy skorzystać z ulgi mieszkaniowej, to znaczy przeznaczyć wszystkie pieniądze uzyskane ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe. Można więc kupić za nie inną nieruchomość, wyremontować mieszkanie czy przeznaczyć na spłatę wcześniej zaciągniętego na cele mieszkaniowe kredytu.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »