A A A
drukuj

Kolejne zmiany w MDM-ie - kto skorzysta?

Data publikacji: 2013.04.18 godz. 12:04

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
5.0/5

Prace nad rządowym programem Mieszkanie dla Młodych wkraczają w decydującą fazę. Projekt ustawy, która ma regulować zasady funkcjonowania MdM-u na początku maja trafi do laski marszałkowskiej. Wspomniany akt prawny będzie uwzględniał modyfikacje wprowadzone na początku marca bieżącego roku. Niedawne zmiany dotyczą dość istotnych aspektów programu MdM. W związku z tym warto je zaprezentować …

Zyskają najemcy i osoby mieszkające na terenie podmiejskich gmin 

Jedna z najważniejszych modyfikacji przyszłych zasad MdM-u dotyczy limitów ceny 1 mkw., które będą obowiązywać na terenach podmiejskich. Nowe rozwiązania są korzystne dla mieszkańców gmin, które sąsiadują z miastem będącym siedzibą wojewody lub sejmiku województwa (patrz poniższe zestawienie). Limity cenowe dla takich obszarów mogą być nawet o 20% wyższe od wartości obowiązujących w innych gminach.

Dzięki nowym uregulowaniom skorzystają także najemcy. Mowa o osobach, które po 1 stycznia 2013 roku wynajęły mieszkanie od dewelopera. Taki lokal zostanie zakwalifikowany do programu MdM pod warunkiem, że osoba wnioskująca o preferencyjny kredyt jest pierwszym i jedynym użytkownikiem (patrz poniższa tabela).

W ramach zmiany przyszłych zasad programu Mieszkanie dla Młodych doprecyzowano również formę umowy na podstawie, której zostanie udzielony kredyt. Beneficjenci MdM-u będą musieli przedstawić umowę deweloperską lub umowę o przeniesienie prawa własności mieszkania. Dokumenty poświadczające rezerwację lokalu nie zostaną zaakceptowane.

Autorzy nowego projektu ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych zdecydowali się na wprowadzenie jednej istotnej restrykcji. Dotyczy ona minimalnego okresu spłaty dla kredytu z rządową dopłata. Według nowych uregulowań uczestnik MdM-u nie będzie mógł zwrócić całości swojego zobowiązania przed upływem 15 lat. 

Marcowe zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych (MdM)

Zakres regulacji

Rozwiązania przewidziane w projekcie z 28 listopada 2012 r.

Rozwiązania przewidziane w projekcie z 6 marca 2013 r.

Limity cenowe w gminach graniczących z miastem, które jest siedzibą wojewody lub sejmiku województwa

Ustalane na tych samych zasadach, jak wartości dotyczące innych terenów pozamiejskich.

Ustalane jako średnia wartość limitów dla miast wojewódzkich oraz pozostałych gmin.
Nie mogą przekraczać limitów obowiązujących w pozostałych gminach województwa o więcej niż 20%

Minimalny okres spłaty preferencyjnego kredytu

brak regulacji

Kredyt musi być spłacany dłużej niż 15 lat.

Wymagana forma umowy, która jest podstawą do udzielenia preferencyjnego kredytu

brak regulacji

Wymagana umowa o przeniesienie prawa własności lokalu mieszkalnego lub umowa deweloperska.

Możliwość wcześniejszego wynajmu mieszkania kupowanego od dewelopera

Brak takiej możliwości.

Wynajmowane mieszkanie zakwalifikuje się do programu MdM, jeżeli zostało zasiedlone po 1 stycznia 2013 roku.
Beneficjent MdM-u musi być pierwszym i jedynym użytkownikiem lokalu.

Możliwość oferowania mniej korzystnych warunków kredytu dla beneficjentów programu MdM

Bank nie może oferować mniej korzystnych warunków.

brak regulacji

Źródło: opracowanie własne na podstawie projektów ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych


Banki zyskają więcej dzięki Mieszkaniu dla Młodych

W ramach uzupełnienia warto zwrócić uwagę na jedno istotne uregulowanie, które znajdowało się w poprzednim projekcie ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych. Wspomniany przepis zabraniał stosowania mniej korzystnych warunków dla osób zaciągających preferencyjne kredyty (patrz powyższe zestawienie). W marcu Ministerstwo Budownictwa, Transportu i Gospodarki Morskiej zdecydowało się na jego usunięcie. Oznacza to, że banki uczestniczące w programie MdM będą mogły naliczać podwyższone marże.   

 

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka gotówkowa w PEKAO S.A »