A A A
drukuj

Konto dla obcokrajowca – jak je założyć?

Data publikacji: 2015.02.25 godz. 00:00

Opracowanie własne
OCENA
4,3/5

Obcokrajowcy coraz częściej są zainteresowani założeniem konta w Polsce. W którym banku moża otworzyć konto bankowe dla cudzoziemca i jakie dokumenty należy posiadać? 

Fot: konto dla obcokrajowca

Coraz większa mobilność Europejczyków wpływa również na usługi bankowe. Wielu cudzoziemców ze względu na codzienne potrzeby chce założyć konto osobiste w krajowym banku. Późniejsza obsługa obcokrajowca może sprawiać pewne kłopoty (np. podczas windykacji niespłaconych zobowiązań). Mimo tego większość krajowych banków założy konto dla osoby posiadającej obywatelstwo innego państwa. Taki klient musi jednak przedstawić wymagane dokumenty.

 

Najbardziej przyjazny dla cudzoziemców jest Millennium

Wszystkie banki, które zapytaliśmy o konto dla obcokrajowca deklarują możliwość otworzenia takiego rachunku. W niektórych przypadkach mogą jednak istnieć pewne ograniczenia. Przykładowo, Meritum Bank nie zaoferuje obcokrajowcowi dostępu do konta przez Internet.

Poniższa tabela zawiera informacje o dokumentach, które obywatel innego kraju musi dostarczyć przed zawarciem umowy. Jak widać, wymagania wobec cudzoziemca zakładającego konto są dość zróżnicowane. Obcokrajowiec zwykle musi przygotować paszport oraz kartę pobytu. Niektóre banki mogą również wymagać dokumentu potwierdzającego adres zamieszkania lub zameldowania w Polsce (patrz poniżej).

Z punktu widzenia obcokrajowców zakładających konto najbardziej elastyczną instytucją jest Millennium. Wspomniany bank pozwala cudzoziemcom na złożenie kompletnego wniosku przez Internet. To spore ułatwienie, ponieważ konkurencyjne instytucje zwykle wymagają wizyty w oddziale. Cudzoziemcy, którzy chcą założyć rachunek osobisty w Millennium (np. Konto 360°) będą musieli przygotować paszport i dowód osobisty.

Bank SMART również zapewnia obcokrajowcom możliwość wnioskowania o konto przez Internet. Niestety z takiego rozwiązania skorzystają tylko obywatele krajów członkowskich Unii Europejskiej. Atutem Banku SMART są natomiast minimalne wymagania dotyczące dokumentów (potrzebny tylko dokument potwierdzający obywatelstwo). W dwóch innych bankach (Credit Agricole, Getin Bank) cudzoziemiec planujący założenie konta może wypełnić specjalny formularz on-line.

Dokumenty, które musi przedstawić obcokrajowiec zakładający konto w krajowych bankach
Nazwa banku Dokumenty, które musi przygotować obcokrajowiec zakładający konto
Alior Bank karta pobytu oraz paszport
Bank BGŻ dokument potwierdzający zameldowanie w Polsce oraz paszport
Bank BPH karta pobytu oraz paszport
Bank Millennium paszport i dowód osobisty wydany w Polsce lub w innym kraju Sprawdź szczegóły »
BOŚ Bank karta pobytu oraz paszport
Bank SMART dokument potwierdzający obywatelstwo jednego z krajów Unii Europejskiej Sprawdź szczegóły »
BNP Paribas paszport lub karta pobytu
Bank Zachodni WBK karta pobytu oraz paszport
Citi Handlowy karta pobytu oraz paszport
Credit Agricole karta pobytu  
Deutsche Bank paszport
Eurobank dokument potwierdzający adres zameldowania lub zaświadczenie o zamieszkaniu oraz karta pobytu
Getin Bank paszport lub karta pobytu Sprawdź szczegóły »
ING Bank Śląski paszport, dowód osobisty oraz oświadczenie o miejscu zamieszkania
Inteligo karta pobytu oraz paszport
mBank karta pobytu
Meritum Bank paszport oraz drugi dokument tożsamości
PEKAO S.A. karta pobytu oraz paszport
PKO BP dowód osobisty
Plus Bank paszport lub inny dokument oraz karta pobytu
Raiffeisen Polbank paszport lub karta pobytu
T – Mobile Usługi Bankowe paszport lub karta pobytu

Konto bez odsetek będzie mniej kłopotliwe podatkowo

Nie wszyscy cudzoziemcy zdają sobie sprawę, że posiadanie produktów oszczędnościowych w polskim banku wywołuje pewne skutki podatkowe. Jak wiadomo, krajowy fiskus pobiera podatek od odsetek kapitałowych (tzw. podatek Belki). Zasady opodatkowania odsetek są bardziej skomplikowane dla nierezydentów podatkowych. Mowa o osobach, które nie posiadają w Polsce ośrodka interesów życiowych i przebywają za granicą dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. Zasady obliczania podatków płaconych przez nierezydentów wynikają z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Przykładowo umowa podatkowa między Polską i Wielką Brytanią zakłada, że odsetki od depozytów założonych przez nierezydentów są opodatkowane stawką 5,00% w kraju ich powstania. Osoba, która chce skorzystać z tak niskiej stawki podatku od odsetek, musi najpierw przedstawić w krajowym banku certyfikat rezydencji wystawiony przez zagraniczny urząd skarbowy. Bez takiego dokumentu bank zastosuje standardową stawkę podatku Belki (19,00%).

Ponieważ większość kont osobistych w Polsce ma zerowe lub bardzo niskie oprocentowanie (np. 0,01%) ich zagraniczni posiadacze nie muszą obawiać się komplikacji związanych z podatkami. W tym kontekście warto pamiętać, że podatek Belki jest naliczany z dokładnością do 1 grosza. Nierezydenci, którzy chcą w Polsce skorzystać z bardziej zyskownych depozytów (np. lokat lub kont oszczędnościowych) powinni dokładnie przeanalizować przepisy podatkowe i umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodów. Takie osoby powinny również pamiętać, że krajowy fiskus informuje urzędy skarbowe w innych krajach Unii Europejskiej o dochodach uzyskanych na terenie Polski.

Komentarze

comments powered by Disqus