A A A
drukuj

Kredyt gotówkowy – online czy stacjonarnie?

Data publikacji: 2019.03.20 godz. 12:58
OCENA
5.0/5

Kredyt gotówkowy jest podstawowym narzędziem kredytowania, jakim posługują się banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Można go coraz częściej zaciągnąć w trybie online, bez wychodzenia z domu. Co się bardziej opłaca? Kredyt przez internet czy zaciągany stacjonarnie?

Fot: Lepiej wziąć kredyt gotówkowy online czy stacjonarnie?

Kredyt online może być tańszy niż ten udzielany stacjonarnie, dlatego w wielu przypadkach będzie on korzystniejszym wyborem dla klienta. Wypłata na konto bankowe i uproszczone formalności kredytowe przemawiają na jego korzyść. 

 

Kredyt - pojęcie ustawowe
Jedynie instytucje bankowe mają prawo do udzielania w ramach prowadzonej działalności bankowej kredytów, w tym prostych kredytów gotówkowych o dowolnym przeznaczeniu. Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku Prawo bankowe umowa kredytu zobowiązuje dwie strony do określonych czynności. Są nimi kredytobiorca i kredytodawca. Bank, jako podmiot udostępniający kredyt, czyli kredytodawca zobowiązuje się na mocy umowy kredytowej oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel. Kredytobiorca z kolei, jako klient banku podpisujący umowę kredytową, zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie, do zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty oraz do zapłaty prowizji od udzielonego zobowiązania.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Kluczowa do udzielenia kredytu, w tym kredytu gotówkowego jest więc umowa kredytowa. Jednakże niekoniecznie musi być ona fizycznie podpisywana przez strony kredytu. To stwarza warunki do udzielania przez banki kredytów gotówkowych online.

Jak udzielany jest kredyt gotówkowy przez internet?
Wiele banków udziela dziś zobowiązań kredytowych przez internet lub deklaruje taką możliwość kredytowania. Czasem jednak w rzeczywistości należy stawić się na podpisanie umowy w oddziale banku lub podpisać ją po doręczeniu do domu przez kuriera. W efekcie tylko wniosek kredytowy składany jest przez internet, a formalności dopełniane są w standardowy sposób.
Są jednak i takie banki, do których zalicza się m.in. mBank, które w całości udzielają kredytu online. Zarówno wnioskowanie, jak i dołączanie dokumentów do wniosku kredytowego oraz zawarcie umowy kredytowej realizowane jest przez internet, w trybie zdalnym. Wszystko przez to, że Prawo bankowe oraz Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 października 2004 roku w sprawie sposobu tworzenia, utrwalania, przekazywania i zabezpieczenia dokumentów związanych z czynnościami bankowymi, sporządzanych na elektronicznych nośnikach informacji zrównuje ważność umowy pisemnej i zawieranej online.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Czy warto skorzystać z oferty kredytu online?
Zanim podpiszemy lub zawrzemy przez internet umowę kredytową, obowiązkowo powinniśmy sprawdzić co najmniej kilka ofert kredytów gotówkowych, aby wybrać najkorzystniejszy z nich. Niewykluczone, że będzie to kredyt udzielany przez internet, ponieważ może być on tańszy od innych. Udzielany jest na ogół przez banki, w których klient ma już swoje konto bankowe, ale nie jest to obowiązującą regułą.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Dobra cena kredytu gotówkowego online wynikać może z tego, że stosowane są uproszczone formalności, a bank nie ponosi wysokich kosztów obsługi klienta. Nie każdy kredyt będzie tańszy od tego zaoferowanego w placówce stacjonarnej. Aby się o tym przekonać, trzeba porównać ze sobą RRSO - Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania zobowiązania oraz całkowity koszt kredytowania.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »