A A A
drukuj

Kredyt hipoteczny a kredyt na budowę domu - niekoniecznie to ten sam produkt

Data publikacji: 2018.10.08 godz. 12:14
OCENA
5.0/5

Zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego oraz budowa nieruchomości mieszkalnej to inwestycje pociągające za sobą wysokie koszty. Można je pokryć kredytem, a najczęściej jest to kredyt hipoteczny. Dedykowanym produktem kredytowym dla osób budujących dom jest kredyt na budowę domu. Czy oba kredyty różnią się?

Fot: Kredyt na budowę domu - czym się różni od hipoteki?

Kredyt hipoteczny jest łatwiejszy do uzyskania, nie wymaga dopełnienia tylu formalności i wypłacany jest zwykle jednorazowo przez bank. Kredyt budowlany również ma najczęściej zabezpieczenie hipoteczne, ale wymaga złożenia wraz z wnioskiem o kredyt wielu dokumentów budowlanych, a jego wypłata odbywa się w transzach. 

Uniwersalne zastosowanie kredytu hipotecznego
Cechą charakterystyczną kredytu hipotecznego jest to, że zaciąga się go na cele mieszkaniowe, a zabezpieczeniem spłaty zobowiązania jest wpis hipoteki na rzecz banku do księgi wieczystej nieruchomości. Kredytem hipotecznym m.in. sfinansujemy:

  • zakup mieszkania z rynku wtórnego lub pierwotnego,
  • zakup domu jednorodzinnego,
  • wykup spółdzielczego prawa do lokalu,
  • zakup działki budowlanej itp.

Wyraźnie widać, że kredyt hipoteczny może być wykorzystany na szereg różnych sposobów, przy czym we wniosku o kredyt i w umowie kredytowej należy wskazać cel kredytowania.
Sprawdź oferty kredytów hipotecznych w porównywarce eBroker.pl »

Kredyt na budowę domu - jeden cel
Natomiast przy zaciąganiu kredytu na budowę domu bank zobowiązuje kredytobiorcę do wykorzystania środków kredytowych właśnie w taki sposób.

Procedury formalne
Tym, co odróżnia kredyt hipoteczny od kredytu na budowę domu, jest procedura formalna. Banki przy kredytach budowlanych wymagają złożenia większej liczby załączników. Prócz zaświadczeń potwierdzających sytuację finansową klienta i pozwalających na oszacowanie jego zdolności kredytowej, do kredytu na budowę domu wymagane są dokumenty budowlane, m.in.:

  • warunki zabudowy i zagospodarowania terenu,
  • pozwolenie na budowę wraz z pieczęcią,
  • projekt budowlany,
  • dziennik budowy z wpisem kierownika budowy,
  • kosztorys,
  • wycena rzeczoznawcy lub pracownika banku.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Wszelkie procedury związane z zaciągnięciem i wykorzystaniem kredytu na budowę domu są bardziej skomplikowane, niż w przypadku kredytu hipotecznego. Przy kredycie hipotecznym bank wypłaca pieniądze z kredytu na rzecz sprzedającego dom czy mieszkanie, a transakcję zakupu nieruchomości można zamknąć w stosunkowo krótkim czasie. Natomiast obsługa kredytu na budowę domu trwa całymi latami. Wszystko przez to, że kredyt hipoteczny uruchamiany jest zwykle jednorazowo, a kredyt na budowę domu wypłacany jest w transzach, wraz z postępem prac, które monitorowane są przez inspekcję wysyłaną z banku.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »