A A A
drukuj

Kto ostatecznie zapłaci za kredyty we frankach?

Data publikacji: 2019.07.19 godz. 16:00
OCENA
0/5

Kredyty we frankach od ponad 10 lat są problemem tysięcy kredytobiorców w Polsce, jak i dla kolejnych rządów. Cały czas mówi się o przewalutowaniu kredytów frankowych, ale czy taki scenariusz, wiążący się ze znacznym obciążeniem sfery bankowej, ma szansę na realizację? Kto zapłaci za kredyty we frankach?

Fot: Kto pomoże frankowiczom?

Przeliczenie kredytu we frankach na złotówki bez zmiany oprocentowania? Wykluczenie niedozwolonych klauzul indeksacyjnych? Traktowanie kredytów frankowych jak kredytów złotowych? Trudno powiedzieć, który scenariusz ostatecznie znajdzie pokrycie w rzeczywistości. 

Wytoczone procesy
Wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty we frankach szwajcarskich, sądzi się z bankami. Podnoszą oni zarzut, że w ich umowach kredytowych znalazły się tzw. klauzule abuzywne - niedozwolone klauzule indeksacyjne. Zarzucają bankom, że nie poinformowały o ryzyku związanym z kredytem we frankach.
Dodatkowo wspominane klauzule wskazują, na jakiej podstawie wyliczany jest kurs CHF/PLN używany do przeliczania poziomu zadłużenia i rat kredytowych. Frankowicze wspierani są przez Rzecznika Finansowego i twierdzą, że kursy były arbitralnie ustalane przez banki, nie na podstawie obiektywnych przesłanek.

Pierwsza wygrana sprawa
Co ciekawe, 10 lipca 2019 roku pojawiła się w mediach informacja, że warszawski Sąd Apelacyjny unieważnił w całości umowę kredytową dotyczącą kredytu we frankach szwajcarskich. Uznał on, że postanowienie jest nieuczciwe, nie tylko dlatego, że banki zmieniały swoje kursy, ale że mechanizm indeksacji wystawił kredytobiorcę na jednostronne ryzyko bankowe. Tym samym klient wygrał z bankiem udzielającym mu kredytu we frankach szwajcarskich.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Obecnie argumenty na nieważność umowy mogą trafić w krótkim czasie pod osąd Sądu Najwyższego, a jeśli ten zgodzi się ze stanowiskiem kredytobiorcy, zaś następnie podobnie orzekną inne sądy, oznacza to lawinę spraw i wyroków w sprawach nieważności umów kredytowych. Banki mogą to mocno odczuć, ale nie jest to jedyna możliwość rozwiązania kwestii frankowiczów.
Wkrótce pojawi się też rozstrzygnięcie ze strony Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który ma orzekać w kwestii kredytobiorców zaciągających kredyty we frankach szwajcarskich oraz umieszczenia w umowach kredytowych przez banki klauzul niedozwolonych.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »

Możliwe przewalutowanie
Środowiska wspierające frankowiczów proponują przewalutowanie kredytów we frankach szwajcarskich na kredyty złotowe, ale z zachowaniem dotychczasowego, niskiego oprocentowania. Może być to zgodne ze stanowiskiem rzecznika TSUE i Sądu Najwyższego. Skoro niedozwolone klauzule indeksacyjne w umowach kredytowych istniały, to należy je zignorować. Banki w obliczu tego musiałyby potraktować kredyty frankowe jak kredyty złotowe - jakby nigdy nie było żadnego przeliczania franków na złotówki i odwrotnie. Pojawiłaby się w związku z tym potrzeba przeliczenia wszystkich rat wstecz, co może być kolejnym ciosem dla banków, które musiałyby zwrócić swoim klientom znaczne kwoty.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »