A A A
drukuj

Kto w 2017 r. nie musi wypełniać PIT-u? Odpowiadamy!

Data publikacji: 2017.03.27 godz. 13:52

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
2.2/5

Wiele osób zastanawia się, czy w ich przypadku wypełnianie rocznej deklaracji podatkowej jest potrzebne. Warto rozwiać te wątpliwości, bo termin składania PIT-ów jest coraz bliższy.

Fot: Kto nie musi składać PIT-a?

W 2017 roku podatnicy maj nieco więcej czasu na wypełnienie i dostarczenie rocznej deklaracji rozliczeniowej. Taki dokument można będzie składać nawet 2 maja, ponieważ 30 kwiecień przypada na weekend. Nie warto jednak czekać na ostatnie dni, w których możliwe jest jeszcze terminowe złożenie zeznania podatkowego. Niektóre osoby w ogóle nie muszą fatygować się wypełnianiem i składaniem rocznego PIT-u. Wbrew pozorom, taka sytuacja dotyczy nie tylko Polaków, którzy nie posiadają dochodów podlegających opodatkowaniu. Ze względu na liczne wątpliwości czytelników eBroker.pl, postanowiliśmy dokładnie wytłumaczyć, jakie osoby nie muszą składać rocznej deklaracji podatkowej. W niektórych przypadkach, wypełnienie takiego dokumentu jest nieobowiązkowe, ale pozwala na skorzystanie z pewnych ulg podatkowych.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Opodatkowanie przychodu nie musi oznaczać obowiązku składania deklaracji
Na wstępie warto przypomnieć, że nie wszystkie źródła przychodu osób fizycznych są opodatkowane. Ustawa o PIT przewiduje zwolnienie pewnych przychodów, które zostały wymienione w zamkniętym katalogu. Przykładem mogą być na przykład odszkodowania niezwiązane z działalnością gospodarczą, zasiłki pogrzebowe, świadczenia rodzinne oraz ustawowe stypendia za wyniki w nauce. Osoby posiadające dochody tylko z nieopodatkowanych źródeł, nie powinny składać deklaracji PIT. Taka czynność byłaby pozbawiona sensu, gdyż kwota wolna od podatku dotyczy tylko źródeł dochodu objętych opodatkowaniem. Ze wspomnianej kwoty nie skorzystają także Polacy bez dochodów. Te osoby również nie powinny składać PIT-u.
W 2017 r. zmieniła się wysokość kwoty wolnej od podatku. Sprawdź, czy to są korzystne zmiany dla Ciebie »

Warto zdawać sobie sprawę, że uzyskiwanie niektórych opodatkowanych dochodów również nie obliguje podatnika do składania deklaracji PIT. Najlepszym przykładem są zyski z lokat (odsetki). Takie zyski odsetkowe zostały obciążone zryczałtowanym podatkiem, który na konto fiskusa musi odprowadzić bank lub SKOK. Zyski opodatkowane w ten sposób, nie powinny pojawiać się w rocznej deklaracji PIT. Zatem osoba utrzymująca się tylko z odsetek od zgromadzonych oszczędności, nie będzie musiała składać rocznej deklaracji PIT.

Emeryt lub rencista nieskładający PIT-u automatycznie rezygnuje z kilku ulg
Powyższy przykład osoby utrzymującej się tylko z zysków odsetkowych jest możliwy, ale bardzo rzadki w praktyce. Warto wiedzieć, że istnieje znacznie liczniejsza grupa polskich podatników, którzy nie muszą składać rocznej deklaracji PIT. Mowa o emerytach oraz rencistach. Takie osoby również płacą podatek dochodowy. Rozliczaniem tej daniny zajmuje się ZUS albo KRUS. Wspomniane instytucje automatycznie odliczają miesięczne zaliczki na PIT oraz składkę zdrowotną od kwoty świadczenia brutto. Po zakończeniu roku podatkowego, emeryt lub rencista otrzymuje formularz PIT - 40a będący dowodem wykonanych rozliczeń. Jeżeli podatnik otrzymujący wspomniany formularz, nie miał innych dochodów (poza emeryturą lub rentą), to wypełnianie rocznej deklaracji podatkowej nie jest już konieczne. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że emeryt lub rencista zadowalający się rozliczeniem wykonanym przez ZUS/KRUS, automatycznie traci prawo do wykorzystania ulg i odliczeń oraz przekazania 1% podatku na cele pożytku publicznego. Kwestia ulg jest szczególnie istotna, gdyż starsze osoby dość często korzystają np. z ulgi rehabilitacyjnej.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Warto wiedzieć, że niektórzy pracownicy też mogą uwolnić się od obowiązku wypełniania i składania rocznej deklaracji PIT. Wspomniane rozwiązanie jest możliwe, jeżeli pracownik ma tylko jednego pracodawcę (przez cały rok) i nie korzysta z ulg podatkowych oraz preferencyjnych sposobów rozliczenia podatku (z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem). Wówczas roczne rozliczenie może przygotować i przesłać pracodawca. Firma jest zobligowana do takiej czynności, jeżeli pracownik najpóźniej 9 stycznia kolejnego roku dostarczy jej odpowiednie oświadczenie na druku PIT - 12. Tak więc osoby zamierzające za pośrednictwem pracodawcy rozliczyć swoje dochody dotyczące 2017 roku, powinny najpóźniej 9 stycznia 2018 r. przekazać firmie formularz PIT - 12.
Zobacz na czym polega korzystne rozliczenie dla samotnych rodziców »
Sprawdź, czy opłaca się rozliczyć PIT razem ze swoim małżonkiem »

Czasem nawet małoletnie dziecko musi złożyć roczną deklarację podatkową
W nawiązaniu do opisywanych kwestii, warto wspomnieć o dochodach małoletnich dzieci. Podatnicy często zastanawiają się, czy takie źródła dochodu w ogóle powinny zostać rozliczone. Na szczęście krajowe przepisy są dość jednoznaczne w tej kwestii. Zgodnie z obowiązującymi zasadami, rodzice powinni uwzględnić opodatkowane dochody swoich dzieci we własnej deklaracji PIT. Innymi słowy, dochody dziecka powiększą wartość dochodu rodziców. Warto pamiętać, że rodzic uwzględniający dochody uzyskane przez dziecko w swojej deklaracji PIT, musi dodatkowo wypełnić załącznik oznaczony symbolem PIT - M. Niestety wspomniany załącznik jest powiązany tylko z formularzem PIT - 36. Dlatego osoby zwykle składające formularz PIT - 37, w przypadku rozliczenia dochodów dziecka muszą zamienić deklarację na PIT - 36.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Powyższe zasady nie dotyczą dochodów małoletniego dziecka, pochodzących z trzech różnych źródeł. Mowa o dochodach z pracy (również zagranicznej), dochodach z opodatkowanych stypendiów oraz dochodach z przedmiotów oddanych dziecku do swobodnego użytku. W przypadku wymienionych źródeł dochodu, konieczne jest zastosowanie dość nietypowego rozwiązania. Mianowicie rodzic musi wypełnić odpowiedni formularz podatkowy przy uwzględnieniu danych małoletniego dziecka jako podatnika, a następnie przekazać ten dokument do urzędu skarbowego z własnym podpisem.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Konto osobiste w Volkswagen Bank GMBH Oddział w Polsce »