A A A
drukuj

Kupno ziemi na kredyt - jak sfinansować zakup działki?

Data publikacji: 2020.06.02 godz. 15:55
OCENA
5.0/5

Zakup działki to pierwszy krok na drodze do budowy domu i stworzenia swojego miejsca na ziemi. Znalezienie atrakcyjnej nieruchomości, z przyjaznym sąsiedztwem i pięknym widokiem nie jest wcale łatwe. Jej poszukiwania najlepiej prowadzić równolegle z rozglądaniem się za źródłem finansowania potencjalnego zakupu.

Fot: Kredyt na działkę.

Najprociej byłoby oczywiście sfinansować zakup działki z posiadanych środków. Zważywszy na ceny gruntów, zwłaszcza uzbrojonych, położonych w pobliżu dużych miast lub w atrakcyjnej lokalizacji, mało kogo na to stać. Ceny transakcyjne często liczone są w setkach tysięcy złotych, gdyż wiele osób decyduje się na zakup większej powierzchni, pozwalającej nie tylko na postawienie domu i urządzenie niewielkiego ogródka, ale i budowę altany grillowej, stworzenie placu zabaw dla dzieci, czy niewielkiego ogrodu.

U części osób słowa kupno ziemi może wywołać skojarzenie z nabywaniem gruntów na potrzeby gospodarstwa rolnego. To uprawnione powiązanie, ale niekoniecznie właściwe. Ziemię może kupić każdy, ale tylko rolnik może wziąć kredyt przeznaczony na rozwój, unowocześnienie prowadzonego gospodarstwa. Informacja, gdzie i na jakich zasadach oferowane jest tego typu finansowanie można znaleźć w tekście „Kredyt dla rolnika – gdzie go szukać?”, który znajduje się pod adresem https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-dla-rolnika-gdzie-szukac/.

Od czego zacząć poszukiwania działki?
Każda poważna decyzja wymaga przemyślenia wszystkich za i przeciw, sprecyzowania naszych potrzeb i oczekiwań. W przypadku kupna działki będą one inne u młodej rodziny z dziećmi (dostępność placówek oświatowych, sklepów, łatwość dojazdu do miasta), a zupełnie inne u osób kończących aktywność zawodową lub tych już na emeryturze (spokój, cisza, możliwość relaksu w ogrodzie).
Mając skonkretyzowane wymagania, znając swoje możliwości finansowe, można zacząć poszukiwania i oglądanie potencjalnych nieruchomości.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Czy nic mi nie wybudują w sąsiedztwie?
Postawione wyżej pytanie dręczy chyba każdego kupującego działkę. Nie można bowiem wykluczyć, że w spokojnej obecnie okolicy za kilka lat pojawi się ruchliwa ulica lub nie powstanie uciążliwa działalność gospodarcza. W celu zminimalizowania ryzyka, trzeba sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a jeśli on nie istnieje studium rozwoju danego terenu. Warto też porozmawiać z okolicznymi mieszkańcami (nie ze sprzedającym), czy nie wiedzą czegoś o pomysłach lokalnych władz lub przedsiębiorców dotyczących danego terenu.

Kredyt hipoteczny najlepszym sposobem na sfinansowanie zakupu
Kupno działki jest bardzo podobne do procesu nabywania mieszkania czy domu - najlepiej jest go sfinansować kredytem hipotecznym, co wiąże się z koniecznością spełnienia określonych wymagań stawianych przez bank. Niezbędny jest określony wiek kredytobiorcy (górną granicę zakończenia spłaty na ogół stanowi ok. 70 lat), wykazanie się wkładem własnym (w wielu przypadkach musi on wynosić nawet 30-50% wartości nieruchomości), zdolnością kredytową (najlepiej wynikającą ze stałego źródła dochodów) i ustanowienie hipoteki w księdze wieczystej nieruchomości.
Bywa, że banki różnicują swoje wymagania zależnie od tego, jaki jest rodzaj nabywanej działki. Z reguły najbardziej są przychylne wobec kupujących działki budowlane, zwłaszcza z już rozpoczętą budową. Nieco mniej chętnie finansują zakup działek rekreacyjnych (np. pod budowę domku letniskowego) czy siedlisk (rodzaj działki przeznaczony na postawienie budynków gospodarczych związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego).
Wynika to ze zwykłej kalkulacji możliwości sprzedania nieruchomości, przejętej w wypadku niespłacania zobowiązania przez kredytobiorcę.

Niezbędne dokumenty
Z jednej strony niezbędne będą dokumenty finansowe potwierdzające nasze dochody (np. zaświadczenie od pracodawcy, wyciągi z rachunku), a z drugiej trzeba zgromadzić wiele dokumentów związanych z samą działką – np. określenie jej statusu (budowlana, rolna itp.), wypis z rejestru gruntów czy odpis z księgi wieczystej. Oczywiście konieczne jest też przedstawienie „papierów” potwierdzających prawo sprzedającego do dysponowania gruntem oraz umowy przedwstępnej.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Rozważna decyzja
Po kupnie działki pozostaje kwestia wybudowania domu, na który trzeba na ogół zaciągnąć osobny kredyt. Dobrze jest więc kupić taki grunt, by nie wyczerpać wszystkich swoich zasobów gotówkowych i nie wykorzystać w pełni zdolności kredytowej.
Oczywiście możliwe jest, że traktujemy zakup nieruchomości jako inwestycję. Przy takim podejściu dobrze jest mieć znaczny wkład własny, by nie ponieść dużych kosztów finansowania i kupić duży teren, który potem można podzielić na mniejsze działki i sprzedać z zyskiem.
Podkreślamy raz jeszcze – kupno ziemi wymaga przemyślenia wielu spraw, przeanalizowaniu szeregu zmiennych, by transakcja była źródłem radości, a nie powodem do zmartwień.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Konto osobiste w Volkswagen Bank GMBH Oddział w Polsce »