Przedsiębiorca z niewielkim stażem na rynku nie ma wielu możliwości sfinansowania swojej działalności. Produktem stosunkowo najbardziej dostępnym jest leasing.
Waściciel firmy, który planuje kupić maszynę do produkcji, sprzęt komputerowy, czy samochód wykorzystywany w firmie może mieć nie lada problem ze sfinansowaniem zakupu tych narzędzi pracy. Wszystko przez to, że banki wymagają najczęściej, by firma funkcjonowała na rynku przynajmniej rok. Są oczywiście instytucje bankowe, które udzielają kredytu na działalność o krótszym stażu. One będą wymagać przynajmniej 6 miesięcznej obecności na rynku.
Promocja: 1000 leasingów z prowizją 1% Sprawdź
Kredyty od pierwszego dnia działalności raczej nie są dostępne, a jeśli już takowe znajdziemy są drogie, kwoty, które zostaną zaproponowane przez bank nie będą wysokie, a sam kredyt nie będzie szczególnie tani.
Jedną z niewielu korzystnych finansowo możliwości staje się leasing. To coraz bardziej popularna metoda finansowania zakupu narzędzi pracy. Firmy leasingowe, choć najczęściej są spółkami bankowymi, oferują dużo bardziej liberalne podejście do tej formy zakupu, niż banki oferujące kredyty i pożyczki. Z leasingu mogą więc skorzystać firmy praktycznie bez żadnego stażu na rynku. Dlaczego? Wszystko ma przyczynę w konstrukcji leasingu i znacznej różnicy między tym sposobem finansowania, a kredytem.
W przypadku leasingu przedsiębiorca nie staje się właścicielem rzeczy, która jest finansowana przez firmę leasingową. Po prostu „wypożycza” ją w zamian za comiesięczny czynsz. W przypadku niewypłacalności firma leasingowa ma prawo odebrać mu leasingowany sprzęt. A robi to wyjątkowo skutecznie. Odbierając leasingowany pojazd czy rzecz, może oddać ją innemu leasingobiorcy i wciąż zarabiać.
I właśnie z tego powodu firma leasingowa może zaproponować bardziej liberalne zasady finansowania niż bank. Nie znaczy to jednak, że zgodzi się na finansowanie bezwarunkowo.
Wpłata własna dla początkującego przedsiębiorcy może być wyższa
Firma leasingowa finansując młodego przedsiębiorcę może zażądać od niego wyższej niż zwykle wpłaty własnej. Standardowo firmy leasingowe określają minimalną wpłatę na poziomie 1 proc. W przypadku młodej firmy, może to być nie mniej niż 15 proc, a zwykle 20 proc. lub więcej.
Warto też zaznaczyć, że najchętniej bardzo świeżym firmom leasingowane są samochody. Z powodów, o których pisaliśmy wcześniej, mogą one być sfinansowane już na początku prowadzenia działalności. To szczególnie ważne, np. dla osób współpracujących z firmami kurierskimi. Prowadzą jednoosobowe firmy, a do tego by realizować usługi muszą mieć samochód.
Trochę trudniej będzie w sytuacji, gdy młody przedsiębiorca chce sfinansować zakup np. maszyny drukarskiej do swojej firmy poligraficznej. Jeśli będzie to bardzo drogi sprzęt, firma leasingowa wymagać będzie dłuższego stażu firmy.
To, że firma leasingowa postępuje z klientami starającymi się o finansowanie bardziej liberalnie od banku, nie znaczy to, że sfinansuje wszystko i wszystkim. Składając wniosek leasingowy firma zbada zdolność leasingową klienta (podobnie jak bada się zdolność kredytową). Złoży więc zapytanie do BIK, sprawdzi inne zobowiązania klienta. Przy niewielkich kwotach finansowania, firmy leasingowe stosują uproszczoną procedurę. Nie trzeba wtedy składać dokumentów rejestrowych firmy, zaświadczeń z urzędu skarbowego czy ZUS. Dzięki temu decyzja o sfinansowaniu np. samochodu może być wydana w kilka chwil.
Rata to koszt!
Leasing to nie tylko możliwość otrzymania finansowania „w ogóle” (bank młodej firmie raczej pieniędzy nie pożyczy), ale i dużo większa oszczędność dla przedsiębiorcy w porównaniu do finansowania przy pomocy kredytu. Całą ratę leasingową można zaliczyć do kosztu uzyskania przychodu, co obniża podatek, który trzeba zapłacić urzędowi skarbowemu. W przypadku kredytu, do kosztów zaliczyć można wyłącznie odsetki. Rata kapitałowa nie będzie obniżała podatku do zapłacenia.
Leasing daje możliwość wykupienia na własność przedmiotu leasingu. Po zakończeniu umowy, wystarczy wpłacić określoną na początku kwotę. Najczęściej jest to 1-10 proc. wartości sprzętu, który jest leasingowany. Po tej operacji samochód lub maszyna, która była leasingowana, przechodzi na własność przedsiębiorcy. Może wtedy swobodnie tym sprzętem dysponować. I tak, może z niej dalej korzystać albo też sprzedać innemu przedsiębiorcy.
Na koniec jeszcze jedno. Umowa leasingu zwykle jest zawierana na czas krótszy niż analogiczna umowa na kredyt. Firmy leasingowe niechętnie leasingują samochody przez okres dłuższy niż 5-6 lat. W przypadku kredytu czas ten może wynosić nawet 12 lat.
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.