A A A
drukuj

Bankowy Tytuł Egzekucyjny zostanie zlikwidowany!

Data publikacji: 2015.10.15 godz. 00:00

Opracowanie własne
OCENA
3.6/5

Na ostatnim posiedzeniu Sejmu VII kadencji, zapadła decyzja o likwidacji Bankowego Tytułu Egzekucyjnego. Ta zmiana będzie miała konsekwencje nie tylko dla „nowych” kredytobiorców.

Fot: Bankowy Tytul‚ Egzekucyjny zostanie zlikwidowany!

Dalszy los Bankowego Tytuu Egzekucyjnego (BTE) został przesądzony już 14 kwietnia 2015 r. Wtedy Trybunał Konstytucyjny orzekł, że BTE do 1 stycznia 2016 r. powinien zostać usunięty z polskiego systemu prawnego. Sejmowe prace nad nowelizacją prawa bankowego były konsekwencją kwietniowego wyroku. Prezydent najprawdopodobniej zaakceptuje nowe zmiany w ustawie prawo bankowe. Dlatego banki muszą intensywnie się przygotowywać na zastąpienie BTE innymi rozwiązaniami. Weksle in blanco będą tylko jednym z możliwych wariantów.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Bank ma kilka innych sposobów zabezpieczenia kredytu …
Kwietniowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt P 45/12), do tej pory wzbudza kontrowersje wśród prawników. Warto przypomnieć, że TK dopiero za trzecim razem zakwestionował konstytucyjność Bankowego Tytułu Egzekucyjnego. Banki ostrzegają, że ta decyzja sędziów utrudni egzekucję zobowiązań, a część kosztów związanych z wprowadzeniem zmian zostanie „przerzucona” na nowych klientów (np. w postaci wyższych prowizji za udzielenie kredytu). Mimo swoich krytycznych opinii, bankowcy muszą respektować wyrok TK oraz przepisy uchwalone przez Sejm.
Przyjęta nowelizacja prawa bankowego wskazuje, że kredytodawcy powinni dostosować się do zmian prawnych w ciągu 14 dni od ich wejścia w życie. Trzeba jednak zaznaczyć, że proces ustawodawczy jeszcze się nie skończył. Po głosowaniu z 9 października 2015 roku, nowe przepisy trafiły na biurko Prezydenta. Po podpisie Andrzeja Dudy, publikacja aktu prawnego w Dzienniku Ustaw zajmie kilka lub kilkanaście dni. Likwidacja Bankowego Tytułu Egzekucyjnego nastąpi po 14 dniach od oficjalnego ogłoszenia zmian ustawy prawo bankowe. To oznacza, że Bankowy Tytuł Egzekucyjny trafi do historii jeszcze przed terminem wyznaczonym przez Trybunał Konstytucyjny (1 stycznia 2015 r.). Skutki zniesienia BTE będą dotyczyły również spółdzielczych kas oszczędnościowo - kredytowych (tzw. SKOK-ów).

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Krajowe banki od kwietnia 2015 r. przygotowują się na zmiany związane z likwidacją BTE. Wiadomo, że kredytodawcy wykorzystają rozwiązania prawne, które do tej pory były mniej popularne. Już wkrótce, najważniejszym sposobem zabezpieczenia kredytów będzie notarialne oświadczenie o poddaniu się egzekucji (zobacz artykuł 777 kodeksu postępowania cywilnego - KPC). Wspomniane rozwiązanie w prawniczym żargonie bywa określane jako „trzy kosy” albo „trzy siódemki”.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »