A A A
drukuj

Bankowy Tytuł Egzekucyjny zostanie zlikwidowany!

Data publikacji: 2015.10.15 godz. 00:00

Opracowanie własne
OCENA
3.6/5

Warto zwrócić uwagę, że Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu do kwietniowego wyroku, zasugerował notarialne oświadczenie klienta jako legalną alternatywę dla BTE. Po podpisaniu wspomnianego oświadczenia przez dłużnika, bank w razie potrzeby będzie musiał tylko złożyć wniosek do sądu o nadanie klauzuli wykonalności. Pod tym względem, notarialne oświadczenie o poddaniu się egzekucji jest podobne do Bankowego Tytułu Egzekucyjnego. Do tej pory kredytobiorcy bardzo rzadko podpisywali oświadczenie wymienione w art. 777 KPC. Głównym powodem były koszty związane z usługami notarialnymi. Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało jednak, że pod koniec października 2015 r. zostanie wydane rozporządzenie obniżające opłatę, którą notariusz może pobrać za sporządzenie oświadczenia o poddaniu się egzekucji.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Prócz notarialnego oświadczenia klienta, banki mają również inne możliwości zabezpieczenia kredytów. W tym kontekście można wymienić weksle in blanco oraz zastawy. Ostatecznym sposobem dochodzenia roszczeń od kredytobiorcy, jest po prostu sądowy pozew o zapłatę. Warto wspomnieć, że po długim sporze posłowie zdecydowali się na obniżenie opłaty, którą banki muszą wnieść za powództwo sądowe. Zgodnie z nowymi przepisami, bank nie zapłaci więcej niż 1000 zł za pozew związany z niezapłaconym kredytem. Dla innych spółek oraz osób fizycznych, analogiczny limit opłaty sądowej wynosi aż 100 000 zł.

Obecni kredytobiorcy również odczują skutki likwidacji BTE
Efekty likwidacji Bankowego Tytułu Egzekucyjnego odczują też osoby, które wcześniej podpisały umowę kredytową. Tacy dłużnicy nie będą już musieli się obawiać, że bank użyje BTE. Po wejściu w życie nowych przepisów, sądy umorzą wszystkie niezakończone postępowania, które były związane z nadaniem klauzuli wykonalności do Bankowego Tytułu Egzekucyjnego. Ważności nie stracą jednak wszystkie BTE, którym sąd wcześniej nadał klauzulę wykonalności. Egzekucja komornicza nadal będzie prowadzona na podstawie tych dokumentów.
Dodatkowe skutki zmian prawnych mogą odczuć klienci terminowo spłacający swoje kredyty. Niewykluczone, że przy okazji aneksowania umowy, bank zaproponuje kredytobiorcy podpisanie notarialnego oświadczenia o poddaniu się egzekucji. Taką propozycję mogą otrzymać przede wszystkim osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny i teraz mają dług większy od wartości mieszkania (LtV > 100%). Bank nie może zmusić dłużnika do podpisywania dodatkowego oświadczenia u notariusza. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że po odmownej decyzji klienta w sprawie oświadczenia notarialnego, kredytodawca zażąda innego zabezpieczenia (zwłaszcza, gdy wskaźnik LtV przekracza 100%). Nie wiadomo jeszcze, czy wielu obecnych kredytobiorców będzie musiało podpisać notarialne oświadczenie. Na taką czynność, z pewnością muszą przygotować się osoby wnioskujące o większy kredyt w 2016 r.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloDom Zielona Hipoteka w VeloBank »