A A A
drukuj

Lokaty progresywne – na czym to polega?

Data publikacji: 2018.04.16 godz. 16:04
OCENA
5,0/5

W ofertach depozytowych banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych dostępnych jest wiele różnych rodzajów lokat. Wśród nich wyróżniają się lokaty progresywne, przy których zwykle banki eksponują ponadprzeciętnie wysokie oprocentowanie. Gdzie jest haczyk?

Fot: Czym są lokaty progresywne?

Istotą lokat progresywnych jest rosnące w czasie oprocentowanie. W początkowych okresach jest ono bardzo niskie, a w ostatnim może diametralnie wzrosnąć. Dla klienta liczy się jednak średnioroczne oprocentowanie lokaty, które najczęściej jest niższe od najlepszych ofert lokat tradycyjnych. 

 

Czym jest lokata progresywna?
Lokata jest bezpieczny sposobem pomnażania posiadanych środków finansowych. Objęta jest gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Nie inaczej jest w przypadku lokat progresywnych, które są rodzajem tradycyjnej lokaty bankowej. Taką lokatę można założyć oczywiście w banku. Jej cechą charakterystyczną jest to, że oprocentowanie nie ma stałej wartości, ale jest ono progresywne. Oznacza to, że oprocentowanie środków finansowych złożonych na lokacie progresywnej w banku rośnie z okresu na okres, np. co miesiąc, co trzy miesiące lub w innych okresach. W pierwszym miesiącu np. rocznej lokaty może wynosić ono 0,5 proc., a później rosnąć co miesiąc o 0,5 punktu procentowego. Dlatego w drugim miesiącu środki są oprocentowane na 1 proc. w skali roku, w kolejnym na 1,5 proc. w skali roku, aby osiągnąć po 12 miesiącach trwania lokaty najwyższe i najczęściej mocno eksponowane przez bank oprocentowanie 6 proc. w skali roku.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »

Czy warto inwestować w lokaty progresywne?
W typowej lokacie progresywnej oprocentowanie wzrasta szybko jedynie w ostatnich miesiącach deponowania środków finansowych. Przedstawiony przykład byłby bardzo korzystny dla klienta, ale rzadko kiedy tak jest. Najważniejsze przy ocenie atrakcyjności lokaty progresywnej jest to, ile wynosi średnie oprocentowanie. Pokaże ono, ile realnie jesteśmy w stanie zarobić przy skorzystaniu z danej oferty lokacyjnej.
Średnie oprocentowanie lokaty progresywnej oblicza się do zsumowania wszystkich pojedynczych wartości i podzieleniu ich przez liczbę miesięcy obowiązywania lokaty. Najczęściej na polskim rynku bankowym brakuje rzeczywiście atrakcyjnych ofert lokat z progresywnym wzrostem oprocentowania środków.
Mają one jednak pewne zalety - najczęściej lokatę można zakończyć po kilku pierwszych miesiącach jej trwania, bez utraty odsetek, ale wtedy zarobimy na niej naprawdę niewiele. Początkowo bowiem wszystkie lokaty progresywne są oprocentowane na minimalnym poziomie. Plusem takiego rozwiązania jest też i to, że część banków pozwala na dokonywanie dopłat do kapitału złożonego na lokacie progresywnej.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Pożyczka gotówkowa do 5000 zł w Getin Noble Bank »
  • Kredyt gotówkowy w Getin Noble Bank »
  • Konto dla młodych Mobi w ING Bank Śląski »
  • Konto Proste Zasady w Getin Noble Bank »