A A A
drukuj

Minimalne wynagrodzenie w 2019 roku – znamy plany rządu Morawieckiego

Data publikacji: 2018.07.12 godz. 13:14
OCENA
5,0/5

Minimalne wynagrodzenie w Polsce jest uwarunkowane ustawowo i ustala się je w drodze negocjacji w Komisji Trójstronnej, a jeśli strony negocjacji nie dojdą do konsensusu, rząd wysuwa niezależnie od nich swoją propozycję. Tak właśnie stało się w Polsce w roku bieżącym. Ile będziemy minimalnie zarabiać w 2019 roku?

Fot: Płaca minimalna wzrośnie w 2019?

Rząd Prawa i Sprawiedliwości na czele z premierem Morawieckim proponuje, aby od 2019 roku wynagrodzenie minimalne wynosiło w Polsce 2220 zł brutto, czyli 14,50 zł brutto za godzinę pracy. 

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia
W 2018 roku wynagrodzenie minimalne w gospodarce narodowej w Polsce wynosi 2100 zł brutto. Jednocześnie na jego podstawie została ustalona również minimalna stawka godzinowa za pracę i wynosi ona 13,70 zł.
Zgodnie z propozycją rządową, którą ogłosił Premier Mateusz Morawiecki, w 2019 roku będziemy minimalnie zarabiać 2220 zł brutto. Wzrost wynagrodzenia minimalnego do poziomu 2220 zł brutto oznacza podwyżkę rok do roku o 5,7 proc., a w ujęciu kwotowym o 120 zł. To mniej, niż zaproponowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort proponował bowiem, aby wynagrodzenie minimalne wzrosło do poziomu 2250 zł brutto.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Negocjacje trwają
Przedstawiona przez rząd propozycja wzrostu płacy minimalnej do poziomu 2220 zł brutto, będzie teraz poddana negocjacjom w Radzie Dialogu Społecznego. Rozmowy potrwają przez kolejne 30 dni, a ostateczna kwota wynagrodzenia minimalnego w 2019 roku zostanie ogłoszona w drodze rozporządzenia Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w terminie do 15 września bieżącego roku.

Realny wzrost wynagrodzeń
Podwyżka o 120 zł brutto wynagrodzenia minimalnego oznacza, że w kieszeni pracowników, którzy uzyskują najniższą płacę, będzie dokładnie o 83,23 zł netto więcej. Warto podkreślić, że płaca minimalna jest właściwa w Polsce dla ponad 1,5 mln pracowników.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Jeśli propozycja rządu wejdzie w życie w 2019 roku, pracownicy z najniższą krajową pensją na umowie otrzymają co miesiąc wynagrodzenie w wysokości 1613,23 zł miesięcznie. Natomiast dla pracowników rozliczanych według stawki godzinowej będzie to o 0,60 zł więcej za godzinę pracy.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »