A A A
drukuj

Nadpłata hipoteki nie zawsze jest kosztowna

Data publikacji: 2014.04.11 godz. 14:40

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
4,5/5

Wcześniejszy zwrot kwoty pożyczonej w ramach kredytu hipotecznego sprawia, że bank traci część zysków odsetkowych. W związku z tym wielu kredytodawców pobiera tzw. prowizję rekompensacyjną. Zwykle wynosi ona 2,00% - 3,00% nadpłacanej kwoty. Warto wiedzieć, że niektóre banki są znacznie bardziej wyrozumiałe dla osób, które przedterminowo zwracają kredyt hipoteczny.

"summary">Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Żadnej prowizji nie pobiera Credit Agricole i Bank Pocztowy

Informacje zebrane przez eBroker.pl wskazują, że dwa banki zrezygnowały z prowizji za nadpłatę kredytu hipotecznego. W przypadku Banku Pocztowego brak prowizji rekompensacyjnej jest już stałym elementem polityki kredytowej. Credit Agricole nie pobiera prowizji za wcześniejszą spłatę w ramach promocji „Kredyt Mieszkaniowy 3x0”. Jej uczestnicy dodatkowo mogą liczyć na zerową prowizję przygotowawczą i bezpłatną wycenę nieruchomości (patrz poniższe zestawienie). Wspomniana promocja Credit Agricole trwa do 30 czerwca b.r.

Warto również wspomnieć, że większość analizowanych banków warunkowo rezygnuje ze stosowania prowizji rekompensacyjnej. Jej koszt zwykle nie jest naliczany po upływie 3 – 5 lat od wypłaty kredytu hipotecznego. Inne zasady ustaliły trzy banki - BGŻ, BOŚ Bank oraz Raiffeisen Polbank. Wspomniani kredytodawcy pobierają prowizję rekompensacyjną aż do końca okresu spłaty (patrz poniższa tabela).

Tanio liczony kredyt hipoteczny?Sprawdź ofertę 

Kredyty hipoteczne w krajowych bankach: wysokość prowizji pobieranych za wcześniejszą spłatę*
Nazwa banku Wysokość prowizji pobieranej za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego
Credit Agricole Prowizja za wcześniejszą spłatę:
 • całkowitą lub częściową  (powyżej 10% aktualnego zadłużenia) – 1,00% od kwoty przekraczającej 10% aktualnego zadłużenia
 • w pozostałych przypadkach – 0,00%
 W ramach promocji „Kredyt mieszkaniowy 3x0” bank nie pobiera prowizji za udzielenie kredytu i wcześniejszą spłatę. Klient nie płaci również za wycenę nieruchomości. Promocja „Kredyt mieszkaniowy 3x0” trwa do 30 czerwca b.r.
Alior Bank Prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu (przed upływem trzech lat od daty jego uruchomienia): 1,50% spłacanej kwoty, min. 100 zł
Bank BGŻ 2,00%, spłacanej kwoty min. 100 zł W przypadku preferencyjnych kredytów (program MdM) prowizja wynosi: 3,00% spłacanej kwoty, min. 100 zł
Bank BPH 0,00% lub 2,00%kwoty kredytu Prowizja jest pobierana jeśli suma spłat w trakcie pierwszych pięciu lat od wypłaty kredytu przekracza 50% pożyczonej kwoty. 
Bank BPS Prowizja za wcześniejszą spłatę do 5 lat od daty podpisania umowy: 2,00% spłacanej kwoty. Prowizja nie pobierana jeśli suma spłat nie przekracza 300 zł/m-c.
Bank Pocztowy Bank nie pobiera żadnych prowizji za przedterminową spłatę.
BOŚ Bank Prowizja za wcześniejszą spłatę do 5 lat od daty podpisania umowy: 2,00% spłacanej kwoty, min. 200 zł
BZ WBK Kredyt ze stałym oprocentowaniem – 3,00% spłacanej kwoty lub wartość określona w umowieKredyt ze zmiennym oprocentowaniem – 0,00% lub wartość określona w umowie
Citi Handlowy Prowizja za wcześniejszą spłatę:
 • całkowitą lub częściową (w ciągu pierwszych trzech lat od daty uruchomienia kredytu) – 2,00% spłacanej kwoty
 • w pozostałych przypadkach – 0,00%
Eurobank Prowizja za wcześniejszą spłatę: całkowitą lub częściową, która jest dokonywana w pierwszych trzech latach (od dnia płatności pierwszej raty) - 3,00% liczone od nadwyżki przekraczającej 30% początkowego kapitału kredytu. W pozostałych przypadkach – 0,00%
Getin Noble Bank Za częściową lub całkowitą spłatę w pierwszym, drugim, trzecim, czwartym i piątym roku kredytowania bank pobiera odpowiednio: 5,00%, 4,00%, 3,00%, 2,00% lub 1,00% spłacanej kwoty. Po upływie pięciu lat nadpłacanie kredytu hipotecznego jest bezpłatne.
ING Bank Śląski Prowizja za wcześniejszą spłatę:
 • całkowitą lub częściową w ciągu pierwszych trzech lat od daty uruchomienia kredytu – 2,00% spłacanej kwoty, min. 200 zł (prowizja za pierwszą nadpłatę nie pobierana jeśli klient zwraca do  50% pożyczonej kwoty)
 • w pozostałych przypadkach – 0,00%
mBank Całkowita spłata w ciągu trzech pierwszych lat kredytowania – 2,00% spłacanej kwoty. W pozostałych przypadkach bank nie pobiera prowizji.
Millennium Bank Prowizja za wcześniejszą spłatę:
 • częściową lub całkowitą  jeśli w ciągu czterech pierwszych lat klient zwrócił więcej niż 30% pożyczonej kwoty – 2,00% wszystkich nadpłat z czterech lat
 • w pozostałych przypadkach – 0,00%
Nordea Bank Prowizja za wcześniejszą spłatę:
 • całkowitą w trakcie trzech pierwszych lat od podpisania umowy  – 1,50% spłacanej kwoty
 • w pozostałych przypadkach – 0,00%
Bank nie pobiera prowizji za wcześniejszą spłatę kredytów walutowych.
Pekao S.A. Prowizja za wcześniejszą spłatę:
 • całkowitą – 2,00% spłacanej kwoty, min. 200 zł
 • częściową (powyżej 10% kredytu w danym roku) – 2,00% spłacanej kwoty, min. 200 zł
 • w pozostałych przypadkach – 0,00%
PKO BP Prowizja za wcześniejszą spłatę:
 • całkowitą – 2,00% spłacanej kwoty, min. 200 zł
 • częściową (w ciągu pierwszych trzech lat od daty uruchomienia kredytu) – 1,50% spłacanej kwoty
 • w pozostałych przypadkach – 0,00%
PLUS BANK S.A. Prowizja za wcześniejszą spłatę:
 • całkowitą – 1,50% spłacanej kwoty, min. 600 zł
 • częściową (w ciągu pierwszych pięciu lat od daty uruchomienia kredytu) – 0,50% spłacanej kwoty
 • w pozostałych przypadkach – 0,00%
Raiffeisen Polbank 1,50%, min. 500 zł

Jest wiele powodów, żeby się przeprowadzić. Jeśli szukasz kredytu hipotecznego z niską ratą, sprawdź ofertę ING Banku Śląskiego. Kredyt hipoteczny w ofercie z obniżoną marża daje teraz możliwość wzięcia kredytu z ratą już od 212 zł/ mies i rabatem 50% na ubezpieczenie.

Komentarze

comments powered by Disqus
 • Konto Jakie Chcę w Santander Bank Polska S.A. »