W II kwartale według badania Narodowego Banku Polskiego zmniejszył się procent banków, które zaostrzały warunki udzielania kredytów dla przedsiębiorstw. Jednocześnie prawie 50 % banków zliberalizowała kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych w II kwartale br. Złagodzenie to oznaczało podwyższenie maksymalnej kwoty udzielanych kredytów, jak również obniżenie marż. Ponadto 16 proc. badanych banków komercyjnych wydłużyło maksymalny okres kredytowania. Istotną przyczyną była nowelizacja rekomendacji T.
Rekomendację T, która normuje zasady udzielania kredytów konsumpcyjnych znowelizowano pod koniec lutego 2013 r. Dzięki zmianom możliwe stało się przyznawanie kredytów osobom, które na spłatę zobowiązań wobec banków przyznają ½ dochodów. Uproszczono też procedury, rezygnując z nakładania na klienta obowiązku przynoszenia zaświadczenia o dochodach od pracodawcy. Umożliwiło to powrót do praktyki dawania kredytów w oparciu o sam dowód osobisty.
Przy kredytach innego typu poprawa nie była taka znacząca. W segmencie kredytów dla przedsiębiorstw zaostrzono nawet kryteria dla kredytów długoterminowych, a także zwiększono marże i wymagania dotyczące zabezpieczeń dla kredytów o podwyższonym ryzyku. Jednak banki zwiększyły maksymalny okres kredytowania i zmniejszono koszty pozaodsetkowe. Przedsiębiorcy nieco częściej korzystali z kredytów długoterminowych, niż w pierwszym kwartale.
Jeśli zaś chodzi o kredyty mieszkaniowe, to banki nieco złagodziły kryteria ich przyznawania, a także podniosły marże. Zwiększył się także popyt na kredyty.
Największe zmiany in plus miały miejsce przy kredytach konsumpcyjnych: złagodzono kryteria, obniżono marże, zwiększono także maksymalną kwotę kredytu i maksymalny okres kredytowania. Zmiany te przyniosły rezultat w postaci większego popytu na kredyty.
NBP przeprowadził badanie na przełomie czerwca i lipca 2013 r. Brało w nim udział 27 banków. Badani deklarują dalszą liberalizację polityki kredytowej w przypadku kredytów konsumpcyjnych i znacznego wzrostu popytu na nie. Jednocześnie planują niewielkiej liberalizacji kredytów mieszkaniowych i również niewielkiego wzrostu popytu na nie. Jednocześnie nie planują zmian w polityce dotyczącej kredytów dla przedsiębiorstw. Mimo to liczą na niewielkie zwiększenie zainteresowania nimi ze strony dużych firm.
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.