A A A
drukuj

Numer konta bankowego – co oznacza 26 cyfr rachunku?

Data publikacji: 2019.06.24 godz. 10:56
OCENA
4.5/5

Przy przelewie do elektrowni, gazowni czy wodociągów, przy opłacaniu faktur za telefon i internet, a także przy szeregu innych płatności każdego dnia mamy do czynienia z numerami rachunków bankowych. Bezrefleksyjnie zwykle wpisujemy ciąg cyfr w pole „numer rachunku” przy przelewach, ale nie wiemy do końca, co one oznaczają.

Fot: Co znaczają cyfry w numerze konta bankowego?

Numer rachunku bankowego przypisany jest do konkretnego banku lub jego oddziału, rachunku i osoby klienta banku. Nie ulega on zmianie przez cały okres użytkowania konta. Obejmuje 26 następujących po sobie cyfr. 

Jak wygląda numer konta bankowego?
W Polsce każdy numer konta bankowego, nazywany w skrócie NRB składa się z 26 cyfr. Natomiast już w przypadku przelewów zagranicznych ciąg cyfr poprzedzony musi być specjalnym kodem kraju, co powoduje, że mamy do czynienia z numerem rachunku w formacie IBAN.

Konstrukcja NRB
Każdy rachunek bankowy składa się z ciągu 26 cyfr, ale nie są one przypadkowe. Załóżmy, że rachunek wygląda w ten sposób:
XX YYYY YYYY ZZZZ ZZZZ ZZZZ ZZZZ
Wówczas można zinterpretować poszczególne elementy w numerze konta bankowego:

  • XX - oznacza sumę kontrolną właściwą dla całego numeru rachunku, określoną na podstawie pozostałych cyfr ciągu;
  • YYYY YYYY - 8 kolejnych cyfr w rachunku to numer rozliczeniowy banku lub jego placówki, który pozwala zidentyfikować bank, a przydzielany jest on przez Narodowy Bank Polski;
  • ZZZZ ZZZZ ZZZZ ZZZZ - 16 ostatnich cyfr to właściwy, indywidualny numer rachunku klienta.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »

Jeśli chcemy wykonać przelew zagraniczny, wówczas przed 26-cyfrowym numerem rachunku bankowego należy wstawić dwuliterowy kod opisujący dany kraj. Dla Polski jest to kod PL i w ten sposób powstaje numer rachunku w formacie IBAN.

Realizacja przelewów
Chcąc zrealizować przelew, na przykład w systemie elektronicznym banku, wystarczy, że wpiszemy na karcie jednorazowego czy cyklicznego przelewu numer rachunku bankowego odbiorcy, aby móc przelać pieniądze. Wszystko przez to, że banki realizują transfery pieniężne klientów detalicznych wyłącznie na podstawie NRB. Nie ma potrzeby wpisywania nazwy odbiorcy czy jego adresu. Numer rachunku i kwota są wystarczające dla skutecznej realizacji przelewu.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »