A A A
drukuj

PILNE! Rząd kolejny raz każe składać wnioski o 500 Plus

Data publikacji: 2017.07.25 godz. 15:14

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
5.0/5

Od początku sierpnia 2017 roku trzeba znów składać wnioski o wsparcie z programu Rodzina 500 Plus. Osoby spóźniające się z formalnościami nie otrzymają wyrównania za utracone świadczenie.

Fot: Rząd wzywa do składania nowych wniosków o środki z 500 +

Program Rodzina 500 Plus, już od dłuższego czasu działa zgodnie ze skalą założoną przez rząd. Według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nowe świadczenie wychowawcze otrzymują rodzice około 4 milionów dzieci. Te osoby muszą pamiętać, że rządowy program działa w ramach tzw. okresów świadczeniowych. Pierwszy taki okres zaplanowano od 1 kwietnia 2016 r. do 30 września 2017 r. Kolejne okresy świadczeniowe będą już krótsze, co wymusi na rodzicach konieczność składania dokumentów co roku. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomina o rozpoczęciu przyjmowania wniosków na kolejny okres świadczeniowy od 1 sierpnia 2017 roku. Wszystkie formalności związane z 500+, najlepiej załatwić jeszcze przed końcem wakacji.

Spóźniony wniosek będzie oznaczał stratę np. 500 zł - 1000 zł
Warto wspomnieć, że kolejny okres świadczeniowy (zwany też okresem zasiłkowym) w programie Rodzina 500 Plus, będzie trwał od 1 października 2017 r. do 30 września 2018 r. Taki sam okres zasiłkowy dotyczy świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Informacje przekazywane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazują, że najlepszym rozwiązaniem będzie złożenie wszystkich wymaganych dokumentów do końca sierpnia. W takiej sytuacji, świadczenie za październik 2017 r. zostanie wypłacone do końca tego samego miesiąca. Nie będzie zatem dochodziło do przerwania ciągłości wypłat z programu Rodzina 500 Plus.
Jeżeli rodzic uprawniony do rządowej pomocy, złoży dokumenty we wrześniu 2017 roku, to wypłata świadczenia za październik oraz listopad nastąpi do końca tego późniejszego miesiąca. Złożenie kompletnej dokumentacji w październiku, ma skutkować wypłatą świadczenia za październik, listopad oraz grudzień do końca bieżącego roku.
Wszyscy rodzice powinni pamiętać o tym, aby dostarczyć wniosek oraz inne dokumenty (o ile będą wymagane) przed końcem października 2017 roku. Późniejsze złożenie wniosku będzie skutkowało ustaleniem prawa do świadczenia wychowawczego od początku bieżącego miesiąca (np. listopada 2017 r.) i brakiem wyrównania za wcześniejsze miesiące. Spóźniony rodzic w zależności od daty złożenia wniosku, uzyskiwanego dochodu oraz liczby dzieci straci przynajmniej 500 zł - 1000 zł.

W nowym rozdaniu mają obowiązywać zmienione zasady …
Osoby ubiegające się o nowe świadczenie wychowawcze po 1 sierpnia 2017 roku, powinny również wiedzieć, że w tym okresie będą obowiązywały zmienione zasady programu Rodzina 500 Plus. Zmiany zaakceptowane przez rząd nie wprowadzają rewolucji w jego flagowym programie, ale mogą być istotne dla wielu osób.
Warto wspomnieć, że osoby rozliczające się w ramach karty podatkowej albo ryczałtu ewidencjonowanego, wraz z wnioskiem o „500+” będą musiały dostarczyć odpowiednie zaświadczenie z urzędu skarbowego. W pozostałych przypadkach, urząd gminy sam sprawdzi u fiskusa dochody uprawniające do uzyskania wsparcia na pierwsze dziecko.
Inna ważna zmiana ma dotyczyć samotnych rodziców. Takie osoby będą mogły wnioskować o rządową pomoc tylko wtedy, gdy wystąpiły do drugiego rodzica o możliwe do uzyskania alimenty. Wspomniana restrykcja ma ograniczyć zaniżanie oficjalnego dochodu i wyłudzanie środków w ramach programu Rodzina 500 Plus. Identyczny cel mają nowe przepisy uniemożliwiające wliczenie obniżki dochodu, gdy w ciągu trzech miesięcy od utraty źródła zarobku, rodzic rozpocznie pracę u tego samego pracodawcy. Taka celowa przerwa w legalnej pracy czasem była stosowana, aby obniżyć dochód do poziomu umożliwiającego pobieranie „500 Plus” na pierwsze dziecko.
Warto wspomnieć, że w ramach nowych przepisów urzędnicy będą mogli sprawdzać, czy dana rodzina pobierająca „500 Plus”, rzeczywiście mieszka na terenie Polski. Prawo do rządowego świadczenia stracą osoby mieszkające za granicą oraz ci beneficjenci, którzy nie złożą odpowiednich wyjaśnień w sprawie miejsca zamieszkania.
Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Świadczeniobiorcy mogą składać wnioski na różne sposoby
Możliwość utraty części świadczenia wypłacanego w ramach programu Rodzina 500 Plus, z pewnością zmotywuje wiele osób do szybkiego składania wniosków. Można się spodziewać, że już na początku sierpnia urzędy gmin będą zasypane tymi dokumentami.
Dowiedz się, jak trzeba wypełnić wniosek w programie Rodzina 500 Plus »
Sytuację beneficjentów programu Rodzina 500 Plus, na pewno ułatwia możliwość składania wniosków w różny sposób. Oprócz tradycyjnej formy, czyli wypełnienia papierowego formularza i dostarczenia go do urzędu gminy, dostępne są również bardziej nowoczesne warianty. Podobnie jak w minionym roku, wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć za pośrednictwem Portalu Informacyjno - Usługowego Emp@tia, bankowości elektronicznej, Platformy Usług Elektronicznych ZUS oraz Profilu Zaufanego w systemie ePUAP.
Sprawdź, które banki pozwalają na złożenie wniosku o 500+ przez Internet »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »