A A A
drukuj

Po sprzedaży nieruchomości pamiętaj o podatku

Data publikacji: 2013.07.04 godz. 12:23

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
4.7/5

Osoby, które zbywają dom, lokal mieszkalny lub grunt mogą liczyć na spory zastrzyk finansowy. Faktyczny zysk z takiej transakcji nie zawsze jest równy kwocie otrzymanej od nabywcy. Krajowe prawo przewiduje bowiem określone obowiązki podatkowe dla sprzedawcy nieruchomości. W niektórych przypadkach musi on wpłacić na konto fiskusa niemal jedną piątą uzyskanego dochodu. Takiego obciążenia finansowego unikną tylko osoby spełniające określone warunki …  

Jedna transakcja i dwa sposoby opodatkowania  

Ze względu na liczne nowelizacje przepisów sprzedawca nieruchomości może podlegać jednemu z dwóch wariantów ustalenia podatku dochodowego (patrz poniższa tabela). Wybór właściwej opcji jest uzależniony od daty nabycia domu, lokalu mieszkalnego lub gruntu. 

Warto dodać, że pod pojęciem nabycia fiskus rozumie nie tylko zakup. Identyczne określenie dotyczy również:   
zamiany nieruchomości
otrzymania nieruchomości w drodze spadku lub darowizny 
nabycia nieruchomości poprzez zniesienie współwłasności

We wszystkich wymienionych przypadkach obowiązek podatkowy wygasa, jeżeli nieruchomość została sprzedana po pięciu latach od daty nabycia. Wspomniany termin nalicza się od pierwszego dnia następnego roku. Dlatego osoba, która nabyła nieruchomość w czerwcu  2013 r. zyska możliwość nieopodatkowanej sprzedaży po 1 stycznia 2019 r. W tym kontekście warto dodać, że zbywcy domów jednorodzinnych powinni rozpocząć obliczanie pięcioletniego okresu od daty nabycia działki budowlanej lub zabudowanego gruntu. 

Osoby sprzedające nieruchomość przed upływem pięcioletniego okresu muszą zasilić konto fiskusa. Ich zobowiązanie podatkowe jest obliczane według następującego wzoru:

Wymiar podatku = 19% x (cena sprzedaży – cena zakupu) – 19% x (udokumentowane koszty nabycia i sprzedaży + udokumentowane koszty remontów* + udokumentowane koszty budowy**) 

*- dotyczy tylko budynków 
**- dotyczy tylko budynków posadowionych przez podatnika 

W ramach kosztów nabycia można uwzględnić m.in. zapłacony podatek od czynności cywilnoprawnych, opłatę notarialną oraz podatek od spadków i darowizn.


Warianty opodatkowania sprzedaży nieruchomości przez osoby prywatne  

Data nabycia nieruchomości

od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r.

po 1 stycznia 2009 r.

Okres niepodatkowanej sprzedaży

rozpoczyna się po 5 latach od daty nabycia (termin naliczany od początku następnego roku)

Podstawa opodatkowania

dochód

Stawka podatku dochodowego

19% postawy

Przysługujące ulgi

ulga meldunkowa

nowa ulga mieszkaniowa

Formularz rozliczeniowy

PIT-36, PIT-36L lub PIT-38

PIT-39

Termin zapłaty podatku

końcowy termin złożenia deklaracji PIT za dany rok podatkowy

Źródło: opracowanie własne


Podatku można uniknąć dzięki ulgom lub odroczeniu sprzedaży …

Odroczenie sprzedaży nieruchomości to najprostszy sposób na uniknięcie obciążeń podatkowych. Osoby, które nie mogą z niego skorzystać powinny zainteresować się jedną z przewidzianych ulg (patrz powyższa tabela).  

Pierwszy wariant to ulga meldunkowa. W przypadku tej preferencji podatkowej fiskus przewiduje następujące warunki: 
zbywca musi być zameldowany na pobyt stały 
minimalny okres zameldowania osoby zbywającej nieruchomość to 12 miesięcy 
meldunek powinien być udokumentowany na podstawie zaświadczenia wydawanego przez urząd miasta lub gminy (składa się je do 30 kwietnia następnego roku)

Sprzedawca nieruchomości po spełnieniu wszystkich powyższych wymogów uniknie całości wymaganego podatku. 

Podatnicy, którzy nabyli swój dom, lokal mieszkalny lub grunt po 1 stycznia 2009 r. są uprawnieni do skorzystania z tzw. nowej ulgi mieszkaniowej. Dzięki niej można pomniejszyć dochód ze sprzedaży nieruchomości. Kwota odliczenia jest ustalana według następującego wzoru: 

Odliczenie od podstawy opodatkowania = (dochód ze sprzedaży nieruchomości x wydatki na cele mieszkaniowe)/przychód pomniejszony o koszty sprzedaży nieruchomości

Osoba deklarująca wydatki na cele mieszkaniowe (np. zakup nowego lokum) musi je ponieść przed upływem dwóch kolejnych lat podatkowych. W przeciwnym razie fiskus będzie domagał się zwrotu kwoty, która wynika z wykorzystanej ulgi. Zobowiązanie podatnika zostanie powiększone o odsetki za zwłokę (ich obecna stawka to 10,50% w skali roku).

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »